Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Existuje při rakovině prsu vůbec někdy dostatečný důvod k provedení mastektomie nebo k ozařování?

Pro některé ženy je myšlenka na to, že by se nádor, ať už jakéhokoli druhu, mohl po počáteční léčbě znovu objevit, psychicky neúnosná. Takové ženy si možná budou chtít vybrat některý rozsáhlejší postup v naději, že tak sníží riziko opětovného nádoru v prsu anebo ve svalech stěny hrudníku.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Po lumpektomii dochází k místním opětovným výskytům nádoru v 15–25 procentech případů, při mastektomii a lumpektomii s ozařováním je toto riziko asi desetiprocentní. Nezapomínejme však, že tyto nádory se dají poté, co se objeví, účinně odstranit dalším chirurgickým zákrokem anebo ozařováním.

Ve výjimečných případech je nádor tak velký (než pacientka vyhledá lékařskou pomoc), že jedinou cestou, jak jej celý zlikvidovat, zůstávají rozsáhlé procedury, jako je mastektomie a/nebo extenzivní ozařování. Na takový případ narazíme dnes jen u velmi malého procenta pacientek. Smutné je, že mnohé z těchto žen oddalovaly vyhledání pomoci jenom proto, že se velmi vážně obávaly, že ztratí prs, protože se většina z nich domnívala, že mastektomie je jedinou možnou terapií.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2731
Datum: 14. 1. 2009