Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Gugulipid na cholesterol

Snížení hladiny cholesterolu v krvi může být důležitým krokem pro snížení rizika srdečního onemocnění. Na každých pět procent snížení hladiny krevního cholesterolu připadá v průměru desetiprocentní snížení rizika koronárního srdečního onemocnění.
|
Typ článku: Články

Zvýšenou hladinu cholesterolu můžeme dostat pod kontrolu užíváním drahých léků nebo změnou životního stylu. Existuje však také jedna rostlina, která v tom může pomoci - gugulipid, úžasný přírodní prostředek na snižování cholesterolu.

Jako účinný prostředek na snižování cholesterolu byla propagována celá řada bylin, včetně česneku, jitrocele blešníku nebo lněného semena. Dalším málo známým přírodním prostředkem na léčení zvýšených hladin cholesterolu je pryskyřice, která se získává ze stromu guggul.

Tento malý keřovitý strom chráněný trnitými větvemi roste ve vyprahlých oblastech Indie, Pákistánu a Bangladéše a tvoří nažloutlou pryskyřici v kanálcích, které se nalézají v jeho kůře. Pokud kůru nařízneme, může pryskyřice vytékat ven. Strom se pro tento účel využívá od listopadu do ledna a ztuhlá pryskyřice se sbírá až do června. Typický strom dokáže vyprodukovat až 500 gramů pryskyřice ročně.

Historické použití
Pryskyřice guggul se užívá v ajurvédě, která je tradiční medicínou Indie, již více než dva tisíce let na léčení řady nemocí, jako je artritida, další záněty, ztráta váhy a problémy s metabolismem tuků. První studie zabývající se schopností této pryskyřice snižovat hladinu lipidů, byly publikovány v roce 1966. Od té doby byla vypracována řada studií na zvířatech i klinických pokusů, které potvrdily hodnotu tohoto způsobu snižování hladiny lipidů. V nedávné době byl v USA zaznamenán nárůst popularity užívání tohoto přírodního prostředku ke snižování cholesterolu.

Studie, které byly vypracovány v Indii již více než před dvaceti lety, zjistily, že byla-li tato pryskyřice podávána pokusných králíkům se zvýšenou hladinou cholesterolu, během jednoho měsíce u nich došlo k významnému poklesu hladiny cholesterolu. Navíc užití pryskyřice dokázalo částečně zvrátit aterosklerózu, která byla u zvířat vyvolána krmením stravou s vysokým obsahem tuků. Tento účinek byl dále potvrzen pokusy, které byly vykonány na krysách, opicích a prasatech.

Klinické studie, které byly vypracovány v té samé zemi, objevily, že na guggul reagují pozitivně i lidé. Při použití u pacientů, kteří mají vysokou hladinu cholesterolu, dochází typicky během dvou až tří měsíců léčby k poklesu hladiny krevního cholesterolu a triglyceridů o patnáct až třicet procent. Je pravdou, že ne všichni jednotlivci na tuto léčbu reagují. Obecně však platí, že léčba zabírá asi u 70 % pacientů. Není jasné, proč je u některých pacientů neúčinná.

Aktivní složky
Gugulipid, což je lipidový extrakt z pryskyřice guggul, se prodává v Indii posledních patnáct let jako prostředek na snížení lipidů. Počáteční výzkumy na krysách ukázaly značné snížení jak hladiny LDL cholesterolu, tak hladiny triglyceridů. Vědci se domnívají, že aktivními složkami, které jsou za tento úspěch zodpovědné, jsou dva steroidy: E- a Z-guggulsteron. Tyto dva steroidy tvoří asi 2 % váhy pryskyřice.

Ve dvou klinických pokusech na pacientech, kteří měli zvýšené hladiny lipidů, se ukázalo, že použití gugulipidu bylo právě tak účinné, jako nasazení clofibrate (což je lék na snižování cholesterolu). Užívání gugulipidu přineslo rovněž významné snížení celkového cholesterolu u některých zdravých jedinců. Ne všechny klinické studie však přinesly pozitivní výsledky. Nedávná studie vypracovaná ve Filadelfii nedokázala snížit hladiny cholesterolu u 103 dospělých pacientů se zvýšenými hladinami lipidů.

Typickým dávkováním u lidí je 500 mg gugulipidu denně. Anebo může člověk užívat tři gramy pryskyřice guggulu, a to třikrát denně.

Prospěšné účinky
Kromě účinků na snižování hladiny lipidů se rovněž ukázalo, že pryskyřice guggul má prospěšné účinky při zánětech a při akné, i když tyto výsledky by bylo ještě třeba dále potvrdit. V Indii se však pryskyřice guggul užívá při léčbě artritidy a dalších zánětlivých procesů. V řadě studií na zvířatech se potvrdila významná protizánětlivá aktivita. Bylo zjištěno, že myrrhanol A, což je silná protizánětlivá látka, která byla nedávno z guggulu izolována, je účinnější než hydrokortizon.

Ukázalo se rovněž, že pryskyřice guggul má stimulační účinky na štítnou žlázu. Několik studií na zvířatech ukázalo, že guggulsterony z gugulipidu stimulují funkci štítné žlázy zvyšováním příjmu jódu a spotřeby kyslíku. Vědci se domnívají, že je možné, že právě tímto mechanismem dochází ke snižování hladiny lipidů.

Vedlejší účinky
Zdá se, že gugulipid dokáže ovlivnit biologickou vstřebatelnost některých léků, např. léků, které se používají při léčení kardiovaskulárního onemocnění, a to zřejmě zvyšováním jejich metabolismu. Vzhledem k možné interakci s řadou léků by gugulipid měl být s jinými léky užíván velmi obezřetně. V klinických studiích přineslo užívání pryskyřice guggulu a gugulipidu pouze málo nežádoucích vedlejších účinků. Patřil mezi ně průjem, bolesti hlavy a kožní vyrážky, které se projevily u některých pacientů. Užívání gugulipidu se nedoporučuje během těhotenství. Nezdá se, že by gugulipid měl nějaké nepříznivé účinky na játra či ledviny.

Winston J. Craig, Vibrant Life, May/June 2004

Počet přečtení: 6582
Datum: 8. 1. 2008