Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Horká lázeň nohou

Kůže je základním prostředkem, s jehož využitím se na tělo aplikují nejrůznější vodoléčebné procedury. Kožní cévy jsou úžasným krevním rezervoárem, který je schopen udržet až 30% celkového objemu krve v těle. Tato vlastnost umožňuje kůži měnit fyziologické reakce těla a tak z ní činní efektivní nástroj v boji proti nemoci.
|
Typ článku: Články

Všechny způsoby aplikace vody na kůži mají reflexní účinky na cévy, a to nejen v místě použití vody (resp. pod tímto místem), ale i ve vzdálených částech organismu.

Derivace je akt, při kterém se pomocí dlouhé teplé lázně či zábalu přivede krev ze vzdálené (např. zánětem překrvené) části těla do místa zdroje tepla. Právě horká lázeň nohou přitahuje krev příliš koncentrovanou v hlavě, hrudníku či v břiše. Koupel přitom neodčerpává krev z neprokrvených oblastí, ale cíleně právě z těch, jež trpí překrvením (tj. infekcí či postižením). Proto můžeme horkou lázeň použít při jakýchkoli obtížích v oblasti hlavy (bolest hlavy, v krku, zubů, uší, očí, nachlazení či zánět dutin…), v oblasti hrudi (kašel, zánět průdušek, nachlazení) a také v pánevní oblasti (bolesti břicha, zánět močového měchýře, potíže s bolestivou menstruací či dělohou, prostatou, střevy apod.).

Derivační účinek můžeme kombinovat také s účinkem reterostázy, což je opačná reakce, při níž se díky studenému zábalu daná část těla odkrví. Studený zábal se nejčastěji aplikuje na hlavu, čímž se nejen odvede nadměrná koncentrace krve při zánětech či migrénách, ale může se také chránit mozek od přehřátí při dlouhodobých teplých léčbách. Jako lokální aplikace na chodidla je horká lázeň účinná také pro prokrvení stále studených nohou - jedné z hlavních příčin špatného oběhu a nachlazení. Touto zahřívací léčbou můžeme připravit pacienta i na jinou léčbu - např. na masáž či krátkou studenou proceduru.

Horkou lázeň nohou můžeme použít jako první pomoc při chřipce, infekci, rýmě či nachlazení. Stimulace krevního oběhu spojená se zvýšením teploty pacienta totiž zvýší aktivitu bílých krvinek a zlepší se tak obrana proti virům. Jako každá dlouhá teplá aplikace působí horká lázeň nohou na organismus zároveň relaxačně, proti nespavosti, odstraňuje stres, únavu a napětí ve svalech. Pacient se při léčbě nejen prohřeje, ale i potí, takže je možno horkou lázeň nohou použít i jako potní léčbu - pro vyloučení toxických látek z těla (u kuřáků bývá po kvalitní léčbě prostěradlo, jímž jsou přikryti, dožluta zabarveno), nebo jako detoxikační kůru (šetřící ledviny).

Postup při léčbě je následující:

Do hlubokého lavoru vlijeme snesitelně teplou vodu (kterou během léčby zahříváme přiléváním horké vody až do teploty 43oC). Připravíme židli, na níž rozestřeme deku a přes ni prostěradlo. Pacienta posadíme, nohy mu vložíme do lázně a zabalíme ho od ramen k nohám nejprve do prostěradla a pak do deky. Lavor zakryjeme prostěradlem i dekou ze všech stran, aby teplo neunikalo ven. Kolem krku a ramen pro větší pocit tepla přibalíme ručník. Na zvýšení prokrvení chodidel se může do lázně přidat jedna čajová lžička hořčičného semínka nebo nastrouhaného křenu. (Pro celkové větší zahřátí je možné použít i páru stoupající z vroucí vody na vařiči. Je však třeba stále komunikovat s pacientem a včas ubrat, stanou-li se pocity horka nepříjemné.)

Hlavu naopak chladíme - a to jak studeným obkladem v zátylku, tak také na čele a na tvářích. K tomu účelu máme v další misce studenou vodu s ledem a dvě žínky, které stále namáčíme a přikládáme.

Během léčby podáváme vlažné tekutiny a přiléváme do lázně horkou vodu, aby nevychladla (pozor na opaření nohou), můžeme také měřit teplotu pacienta, abychom zaznamenali účinnost lázně.

Léčba by měla trvat 20 minut až jednu hodinu. V jejím závěru zvedněte prostěradlo ke kolenům, uchopte chodidla do ruky a krátce je přelijte džbánem studené vody - to uzavře póry a teplo nevyprchá, nýbrž uchová se uvnitř těla. Chodidla dobře vysušte a chraňte před kontaktem se studenou podlahou. Pacient pak bude 30-60 minut odpočívat v posteli (a přitom si chladit čelo).

S aplikací této léčby buďte opatrní zejména u diabetiků, kteří mají méně citlivá chodidla - mohli byste je popálit (budete tedy potřebovat vodní teploměr, abyste nepřekročili teplotu 42oC); při menstruaci nezakončujte proceduru aplikováním studené vody na chodidla; u aterosklerózy dolních končetin, Bürgerovy choroby, vážných kardiovaskulárních komplikací, nádorů a křečových žil pak léčbu vůbec nepoužívejte.

Horká lázeň nohou je jednoduchou, a přesto jednou z nejprospěšnějších vodoléčebných procedur. Potřebné vybavení pro ni má doma každý, a tak nic nebrání v tom, abychom tuto proceduru využívali co nejčastěji - jak jako preventivní opatření, tak jako sice dlouhodobé, ale účinné a bezpečné léčení některé z výše uvedených chorob.

Jana Konečná

Počet přečtení: 24928
Datum: 22. 11. 2006