Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Hospodářský úpadek

Celé město São Paulo bylo tu noc, když jsem se na ně díval z vyhlídky Italia Building, nádherně osvícené. Když jsem vstoupil do restaurace, podíval jsem se okolo sebe. Mladý, vysoký zaměstnanec se mne zdvořile zeptal, jako by mne poznal: „Pan Bullón?"
Rubrika: Spiritualita
|
Typ článku: Články

S úsměvem jsem přikývl a on mne odvedl k soukromému stolu v zadní části místnosti. Muž, kterého jsem očima hledal, tam už na mne čekal. Vstal a pozdravili jsme se. Vyměnili jsme si několik zdvořilostních frází a potom přešel přímo k věci.

„Víš o tom, že mám peníze," řekl a tím naznačil, kterým směrem chce vést tuto konverzaci. „Mohu si koupit, co jen chci, cestovat na jakékoliv místo na světě a dělat věci, o kterých většina lidí jenom sní. Ale když přijde noc, nemůžu spát. Neustále myslím na to, že jsem někomu něco dlužný. Jsou noci, kdy do svítání nezamhouřím oči. Řekni mi, v čem je problém? Co mi chybí? Jen mne nepřemlouvej, abych se stal členem církve. A o Ježíšovi nechci také nic slyšet."

Jeho postoj mne překvapil. Ve světě obchodu byl gigantem - a teď tu seděl a prosil o pomoc. Měl však jasno v tom, jakou pomoc nechce.

„Vždyť víš, že jsem kazatel," řekl jsem.

„Ano. Ale chceš mi namluvit, že kazatelé umějí hovořit jenom o náboženství?"

„Samozřejmě, že ne. Můžeme spolu mluvit o burze cenných papírů a vývoji kurzu dolaru. Můžeme mluvit i o sportu anebo kultuře a zvycích v zemích, které jsi navštívil. Ale ty jsi mi položil konkrétní otázku. Ptal ses, co ti chybí. Jsem si jistý, že to nejsou cenné papíry, kultura nebo cestování. Potřebuješ duchovní rozměr života, a přitom nechceš, abych ti vyprávěl o Ježíši. Co mám tedy dělat? Kdybych ti řekl, že řešení tvého problému je v Indii a že tě bude stát milion dolarů, ani chvíli bys neváhal. Okamžitě bys zavolal svým zaměstnancům, aby ti připravili soukromé letadlo a za hodinu bys byl na cestě do Indie, nemám pravdu"?

Muž několikrát zamrkal, potom se napil minerálky, ale i tak nevěděl, co říct. Obával se prázdnoty svého života. Cosi bylo skutečně v nepořádku. Na začátku své kariéry - když byl mladý, ctižádostivý a plný snů - věřil, že na to, aby byl šťastný, potřebuje peníze. Všechnu energii soustředil na dosažení svého cíle. Nakonec se stal multimilionářem a podle jeho kalkulací měl být spokojený. Ale nebyl. Namísto toho cítil bolest, jejíž příčiny neznal. Hledal sice pomoc, ale o Bohu slyšet nechtěl.

Ještě chvíli jsme se bavili a potom se rozloučili - bez toho, že bychom dospěli k nějakému závěru. Typický obraz moderního člověka, který si udělal z peněz boha. Ale i navzdory získanému bohatství byl prázdný a zmatený.

„Peníze jsou silný kůň," říká jedno přísloví. A lidé jsou ochotni obětovat tělo i duši, jen aby jich měli co nejvíce. „Zlato je páka, která hýbe světem," opakují zlatokopové riskující své životy v amazonské džungli jen proto, aby našli tento převzácný kov.

Současné kultuře vládne šílená honba za penězi. Ničí životy, korumpuje čestné a vede ke vzpourám a povstáním. Navzdory tomu si lidé nadále myslí, že kdyby měli více peněz, byli by šťastnější. Aby je získali, často jsou ochotni obětovat cokoliv - zdraví, čas, rodinu, nejlepší schopnosti.

Muž, se kterým jsem si tu noc povídal, objevil, že peníze mu nemohou přinést štěstí. Ale mnozí se přesto zoufale snaží zaplnit jimi nicotu ve svém nitru. Výsledkem je lakomství a uctívání peněz.

Lakomí lidé žijí jen pro přijímání. Shromažďují majetek, který i tak nikdy nespotřebují. Ve strachu z utrácení a chudoby nemají nikdy dost. Starají se často jen o sebe. Apoštol Pavel o takových lidech mluvil jako o znamení posledních dní: „V posledních dnech... lidé budou sobečtí, chamtiví." (2. list Timoteovi 3,1-2)

Touha shromažďovat bohatství způsobuje, že člověk ztrácí smysl pro hodnoty. Věci se stávají důležitějšími než lidé. Jen aby rostl majetek. A v zájmu zbohatnutí člověk neváhá lhát, zneužívat, vydírat, podplácet a nechat se podplácet bez toho, aby jen pomyslel na druhé. Takoví lidé se nacházejí ve všech oblastech lidského působení: v obchodě, ve vládě, dokonce i v církvi.

Jsou to zejména chudí a slabí, kteří nejvíce trpí nenasytností druhých. Každý den se možnosti zmenšují a množí se chudoba a bída. Jedním ze znamení Kristova příchodu je soustředění bohatství v rukou některých jednotlivců a extrémní chudoba u většiny obyvatel světa. Podle zprávy OSN o hladě ve světě umírá každou vteřinu někdo hlady. Až 70 procent těchto obětí představují děti mladší než 5 let.

V Římě se konal v roce 1996 Světový potravinářský summit. Sto sedmdesát pět národů vyslalo na tento kongres své zástupce. Předpovídali, že v roce 2015 už nebude na světě hlad. Realita je však jiná. Problém se dramaticky vyostřuje.

Většina úmrtí hladem je způsobená dlouhodobou podvýživou. Rodiny jednoduše nemají dost jídla na přežití. Organizace pro výživu a zemědělství (FAO), zastřešená OSN, odhaduje, že nejméně 820 milionů lidí trpí dlouhodobým hladem a podvýživou.

Bible říká, že v posledních dnech povede ustavičné zbídačování mas k hrozným konfliktům mezi bohatými a chudými. Apoštol Jakub napsal: „A nyní, vy boháči, plačte a naříkejte nad pohromami, které na vás přicházejí. Vaše bohatství shnilo, vaše šatstvo je moly rozežráno, vaše zlato a stříbro zrezavělo, a ten rez bude svědčit proti vám... Nashromáždili jste si poklady - pro konec dnů! Hle, mzda dělníků, kteří žali vaše pole, a vy jste jim ji upřeli, volá do nebes... (Jakub 5,1-4)

Vykořisťování povede lidi, kteří nežijí podle Božích principů, k nabití zbraně a čas stiskne spoušť. Hlad je inkubátor války kdekoliv na světě. Trvalá chudoba a stálý útlak vedou k agresi a terorismu.

Zápas o přežití nejvíce zasahuje ty, kteří žijí na odlehlých místech a na okrajích obrovských měst. Sedm z deseti chudých (někteří z nich vydělávají méně než dolar denně) přebývá na místech, jež jsou v centru zájmu verbování povstaleckých gangů. Tyto skupiny hlásají sociální spravedlnost, ale v podstatě jen ničí zbytky i tak už zruinované ekonomiky nejnižší společenské vrstvy. Další oběti chudoby sklouznou do kolotoče drog a organizovaného zločinu.

Důkladné výzkumy nejvýraznějších společenských konfliktů dneška ukazují, že v nejchudobnějších a nejbídnějších zemích odrážejí revoluční nepokoje a kriminalita nedostatek ekonomických programů reagujících na potřeby rostoucí populace. Lidé, kteří byli po desetiletí odkázání na živoření bez jakékoliv naděje na zlepšení, dosáhli bodu, kdy už nejsou schopni dále snášet bídu a jsou připraveni napadnout jakoukoliv ustanovenou autoritu.

Většina moderních společenských konfliktů pramení z pocitu bezmocnosti, nespravedlnosti a zoufalství, které pociťuje stále více lidí. Když spojíme prohlubující se nerovnost s diskriminací vládnoucí v mnohých zemích a přidáme k tomu společenskou propast mezi chudými a bohatými, dostaneme se k dalšímu znamení blížícího se Kristova návratu.

Napjatou situaci ještě zhoršuje narůstající citlivost lidí na sociální nespravedlnost. Téměř každý má přístup k rozhlasu, televizi či jiné formě zpravodajství, informací a reklamy. Média podporují konzum u těch, kteří mají prostředky na nákup a zároveň glorifikují životní styl, jaký si většina společnosti nemůže dovolit. Globalizace informací jen zvětšuje hněv nejbídnějších společenských vrstev.

Zvyšuje se počet těch, kteří už nejsou ochotni pasivně přijímat starý argument, že většina světa je odsouzená k chudobě a vlastně nemá možnost rozhodování. Lidé dnes chtějí věci vzít do rukou a daný stav změnit. Naneštěstí nepochopili, že ozbrojené konflikty nejsou řešením této situace.

Sociální boj pokračuje. Je to výsledek nespravedlnosti, lakomství a kolektivního sobectví. Ale to ještě není všechno. Když apoštol Jakub napsal, že mzda dělníků volá, protože nebyla vyplacena, odkazuje to i na stávky a dělnické násilí.

Když píši tyto řádky, stávky se už rozhořely po celém Španělsku. Krajina je téměř paralyzovaná, protože zaměstnanci veřejné dopravy se dožadují lepších platů. Stávka se dokonce rozšířila i do dalších oblastí, včetně pohřebních služeb a zaměstnanců ministerstva spravedlnosti.

Německo v současnosti zachvátil chaos, protože zaměstnanecká unie Verdi oznámila, že bude neomezeně pokračovat ve stávce zaměstnanců na letištích a železnici.

V USA oznámila automobilka General Motors zavření několika továren a snížení produkce pro prohlubující se hospodářskou krizi.

To samé se děje v Brazílii. Policie města Rio de Janiero vstoupila do stávky a žádá lepší pracovní podmínky. A argentinští řidiči kamionů se dožadují vyšších platů. Lidé v Peru vyšli do ulic a protestují proti ekonomickým opatřením vlády. V Bolívii stávkující s palicemi zablokovali dopravu v pěti provinciích.

Stávky neustále plní stránky světových zpravodajských agentur. Bible už dávno předpověděla zápas mezi bohatými a chudými. Je to jedno ze znamení Kristova návratu.

Bible však neříká, že bohatí lidé budou naříkat jen kvůli stávkám. Ekonomické nepokoje nepřestanou zmítat světem. Spojené státy americké dnes procházejí nejhorším finančním obdobím všech dob. Burza cenných papírů zápasí s vrcholy a pády. Nezaměstnanost roste a rodiny ztrácejí pro neschopnost splácet půjčky svoje domy. Banka národních státních rezerv USA ve snaze zmírnit následky krize opakovaně snížila úrokovou sazbu až do bodu inflačního ohrožení.

Mnozí lidé se ptají: Co se to děje? Jen málokdo však tuší, že na horizontě se právě objevují nebezpečné mraky. Ředitel Ekonomického fóra Pařížské univerzity, Isaac Joshua se domnívá, že nejistá situace ve třech nejsilnějších světových ekonomikách je nejzávažnější hrozbou dneška. Společně s USA zápasí s katastrofálními důsledky finanční krize všechny vyspělé země světa. Hospodářský propad ničí jako tsunami všechno, co mu stojí v cestě.

Podle odborníků byly ještě před časem na výběr dvě varianty: okamžitá a drastická krize anebo méně intenzivní, ale o to delší. Dnes víme, že se udála právě první možnost. A pokud je toto situace nejsilnějších ekonomik světa, co se stane s rozvojovými zeměmi, které jsou přímo anebo nepřímo závislé na silnějších finančních mocnostech?!

Tak, jak to většinou bývá, chudí trpí nejvíce. Vědí, co znamená trpět. Téměř 800 milionů lidí usíná každý den o hladu. Ale co bude v období krize s bohatými? S lidmi, kteří se spoléhají na peníze a považují je za zdroj svého bezpečí. Bible říká, že budou bědovat nad zjištěním, že jejich bohatství jim nepomůže.

Když padla v roce 1929 Newyorská burza, miliony lidí ztratily v okamžiku všechno. Někteří z nich situaci neunesli a spáchali sebevraždu. Zemi trvalo roky, než se z tohoto traumata vzpamatovala.

Peníze jsou důležité, ale když lidé žijí daleko od Boha, jsou nespokojeni. Bohatství se pro ně stává cílem života. Uchopí jej, jako by to byl jediný zdroj jistoty. Ale není to nic jiné než pohyblivý písek.

Ježíš řekl: „Každý, kdo slyší tato má slova a plní je, bude podoben rozvážnému muži, který postavil svůj dům na skále. Tu spadl příval, přihnaly se vody, zvedla se vichřice, a vrhly se na ten dům; ale nespadl, neboť měl základy na skále. Ale každý, kdo slyší tato má slova a neplní je, bude podoben muži bláznivému, který postavil svůj dům na písku. A spadl příval, přihnaly se vody, zvedla se vichřice, a obořily se na ten dům; a padl, a jeho pád byl veliký." (Matouš 7,24-27)

Přicházejí nebezpečné časy. Vichr finančních problémů začal vát po celé zemi. Bible to předpověděla. Až přijdou tyto časy, kde postavíš svůj dům. Na čem budeš stavět?

Jak odpovíš?

Z knihy Alejandra Bullóna Znamenia nádeje. Vydalo nakladatelství Advent-Orión.

Počet přečtení: 2148
Datum: 8. 6. 2013