Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Inkontinence – vy se ptáte – my odpovídáme

Inkontinence znamená nežádoucí únik moči. Objeví se dost často náhle a nečekaně. Po prvotním šoku začnete řešit co s tím.
|
Typ článku: Články

My samozřejmě nejprve doporučujeme navštívit lékaře, mnoho vašich čerstvě vznikajících dotazů vám odborník pomůže zodpovědět. Téma inkontinence je velmi široké. Máme přes 20 let zkušeností s prodejem inkontinenčních pomůcek a naši zákazníci mají možnost se nás zeptat na to, co je zajímá. Víte, co řeší nejčastěji? Možná i vám objasní následující řádky některá tabu.

Podle čeho mám vybrat inkontinenční pomůcku?

Je nutné uznat, že sortiment inkontinenčních pomůcek je široký. Vůbec se nedivíme, že pro vás orientace není snadná. Vezmeme to zeširoka. Inkontinence má z odborného hlediska tři stupně - lehký, střední a těžký stupeň. Do kterého stupně patříte vy, odhalí vždy nejlépe lékař po odborném vyšetření. Lehký stupeň inkontinence znamená únik pouze několika kapek moči, těžký stupeň představuje nekontrolovatelný únik moči klidně celého močového měchýře najednou. Podle toho vybírejte inkontinenční pomůcky. Pro lehký únik moči vám postačí inkontinenční vložky, pro střední až těžký stupeň slouží plenkové kalhotky (navlékací či zalepovací) nebo vložné pleny.

Proč inkontinenční pomůcka protéká po stranách?

Pokud se vám stalo, že ani inkontinenční pomůcka nezajistila dostatečnou ochranu proti protečení, pravděpodobně bude třeba sáhnout po výrobku s vyšší savostí. Zkontrolujte také prosím další parametry výrobku, jako jsou jeho rozměry. Vybírejte vždy nejmenší možnou velikost, která je podle naměřených hodnot použitelná. V tomto případě není vhodné brát „pro jistotu“ větší velikost. Inkontinenční pomůcka musí totiž správně „sedět“ na těle.

Mohu vložit do plenkových kalhotek vložku nebo vložnou plenu?

Proč byste to dělal/a? Není třeba vkládat do jedné pomůcky ještě další. Inkontinenční pomůcka musí plnit svůj účel samostatně. Pokud neplní, je třeba se zaměřit na lepší výběr pomůcky - problém může být v malé savosti nebo v nesprávně zvolené velikosti. Inkontinenční pomůcka by měla být pokud možno komfortní. Vždy je lepší najít jednu vhodnou a kvalitní pomůcku než ji suplovat několika náhražkami. Správný výběr inkopomůcky nakonec často znamená i menší finanční zátěž pro vaši peněženku.

Jaké pomůcky jsou vhodné pro zachycení stolice?

Na trhu existují inkontinenční pomůcky (kalhotky nebo vložné pleny), které jsou určené i pro inkontinenci stolice. Výrobek nese tuto informaci ve svém popisu. Při inkontinenci je třeba dbát na kvalitní hygienu. Použití vody a mýdla je však nevhodné. Citlivá pokožka je mnohem více náchylná ke svědění, pálení a tvorbě opruzenin. Lepší je používat čistící pěnu, která se nastříká na tělo a následně se setře ubrouskem nebo utěrkou.

Mám inkontinenci. Znamená to, že se jí už nezbavím?

V tomto případě vám opět poradíme jediné – návštěvu odborníka. Ze zkušeností se zákazníky víme, že mnoho z nich návštěvu lékaře vůbec neplánuje, protože mají ostych. Stydí se, že se počůrávají. Důležité je uvědomit si, že lékař řeší podobné problémy dnes a denně. Po vyšetření odhalí příčinu vzniku vaší inkontinence, dozvíte se od něho vše, co vás zajímá, může vám předepsat tzv. poukaz na pomůcku. A ještě jedna důležitá věc – inkontinence u vás vůbec nemusí být na vždy. Ve většině případů lze inkontinenci léčit či úplně odstranit.

Lékař mi předepsal poukaz na pomůcku. Co s ním mám dělat?

Pokud lékař usoudí, že máte nárok na úhradu inkontinenčních pomůcek pojišťovnou, předepíše vám poukaz. Není nic jednoduššího, než přepsat informace z tohoto papírového poukazu do tohoto formuláře a kliknout na tlačítko odeslat. My už zařídíme všechno za vás. Služba je zdarma, doprava je zdarma, nebudete muset tahat těžké balíky z města. Zásilka dorazí na zvolenou adresu. Tento nákup pro vás znamená řadu výhod.

Jaké úhrady mi pojišťovna poskytne?

Lékař vám na poukaz napsal kód VZP. Tento kód je důležitý. Jedná se o kód výrobku, který vám pojišťovna částečně nebo plně uhradí. Maximální úhrady pojišťovny se dozvíte z preskripčních karet jednotlivých výrobců. Kromě úhrad preskripční karta obsahuje parametry výrobků (rozměry, savost). Jedná se o přehled sortimentu dané značky inkontinenčních pomůcek, který bývá rozdělen podle stupně inkontinence.

Máte další dotazy?

Možná vás napadají jiné otázky nebo si stále nejste jistí s výběrem vhodné inkontinenční pomůcky. Kontaktujte nás stejně jako mnoho jiných. Rádi vám pomůžeme. Jedině vhodně zvolený prostředek vám zajistí dostatečný komfort, pocit jistoty a bezpečí a jedině tak se můžete nadále věnovat činnostem jako dříve a zůstávat v kontaktu s okolím.

Počet přečtení: 2667
Datum: 24. 2. 2017