Já jsem měla kameny kalciového typu. Co tyto kameny způsobuje?
Výživovým faktorem, který s tvorbou ledvinových kamenů nejvíce souvisí, jsou živočišné bílkoviny. V mnoha zemích Evropy došlo k opravdové epidemii výskytu ledvinových kamenů po skončení první a druhé světové války, kdy začal být opět dostatek potravin. V Japonsku začal výskyt ledvinových kamenů stoupat po druhé světové válce, spolu s přejímáním západních prvků stravování do tradiční japonské kuchyně. V nerozvinutých zemích, kde se lidé živí stravou tvořenou převážně škrobovinami a chudou na produkty živočišného původu, ke tvorbě kamenů v ledvinách a v horních močovodech prakticky nedochází. Ve Spojených státech byl u soudobých vegetariánů zaznamenán oproti běžné populaci asi poloviční výskyt kamenů.
Bílkoviny, a to zejména bílkoviny živočišné, způsobují vylučování vápníku ledvinami do moče. Tento vápník pochází z potravin a ze zásob nacházejících se v kostech. Moč obsahuje vápník ve vysokých koncentracích. V moči nasycené vápníkem a dalšími minerály se vytvářejí mikroskopické krystalky. Okolo těchto jadérek postupně vyrůstají kameny až do takové velikosti, která již způsobuje značné potíže.
Konzumace masa zvyšuje i množství oxalátu v moči. Oxalát je druhou minerální složkou nejběžnější formy ledvinových kamenů u nás. Větší množství oxalátu může být výsledkem jeho zvýšené absorpce ve střevě anebo jeho zvýšené produkce v těle. K té dochází metabolickým rozkladem některých aminokyselin, které se ve velkých množstvích nacházejí v bílkovinách masa.
I když jsou rostlinné potraviny, zvláště zelená listová zelenina, na oxaláty bohaté, u normální osoby se tyto oxaláty špatně vstřebávají, protože ve střevě se téměř veškerá tato látka nachází v nerozpustné formě – jako calcium oxalát. Tuky z masa anebo jakéhokoliv jiného zdroje napomáhají vstřebávání oxalátu tím, že vytvářejí s vápníkem, který je přítomen v kalcium oxalátu přijatém z potravy, takzvané mýdlové komplexy. Když se vápník sloučí s tuky, oxalát je uvolněn pro vstřebávání.
K vysokým koncentracím oxalátu v moči a k časté tvorbě ledvinových kamenů dochází u lidí, kteří mají onemocnění tenkého střeva, jako je Crohnova choroba. Je to způsobeno velkým množstvím tuku v obsahu střev těchto lidí, k čemuž dochází v důsledku špatného vstřebávání tuků ze stravy zapříčiněného jejich onemocněním. Je-li těmto pacientům ordinována nízkotučná dieta, množství oxalátu v jejich moči se sníží a tím se sníží i pravděpodobnost tvorby ledvinových kamenů.
V souvislosti s tvorbou kamenů bývají zmiňovány i některé další složky naší bohaté stravy. Všechny tyto poznatky jsou v souladu s celosvětovými pozorováními, že kameny jsou běžné u lidí, kteří konzumují bohatou stravu západního typu. Rafinované obiloviny, jimž se nedostává vlákniny a fytátů, kyselina močová, která se ve velkém množství nachází v mase, a vysoký příjem soli, to jsou další faktory, které se velmi pravděpodobně podílejí na zvýšené tvorbě kamenů u populací bohatých západních zemí.
Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob