Jak mít se zdravou stravou úspěch u členů své rodiny
Předkládejte členům své rodiny nová, zdravá jídla postupně, přinejmenším jedno jídlo týdně. Brzy se jim ta pestrost zalíbí. Pokud ostatní nejedí stejná jídla jako vy, přesvědčte je, ať vyzkoušejí nové recepty jako vedlejší chod. Takovým způsobem se u nich podpoří nové chutě.
Když máte špagety, servírujte masové koule zvlášť. Kuřecí prsíčka přidaná ke smažené rýži, kterou jste si připravili pro sebe, mile překvapí i ty, kteří ještě nejsou připraveni na změnu. Později můžete snížit velikost porcí masa anebo na něj „náhodou" zapomenout úplně. Povzbuzujte všechny lidi u vašeho jídelního stolu, aby aspoň ochutnali každý nový recept, který připravíte.
Vybírejte recepty připravované za použití běžných ingrediencí, které jsou ve vaší rodině oblíbené, jako jsou např. ovesné vločky ke snídani, polévka na oběd a špagety na večeři. Později můžete zařazovat pokrmy připravené z ingrediencí, které jsou méně běžné. Dbejte na to, aby na stole byla aspoň jedna potravina, kterou jí úplně každý, jako např. rýže, brambory či chléb. Buďte si jisti tím, že s ovocem a zeleninou jsou tyto jednoduché škroboviny zcela výživově dostačující i pro vaše děti. K vyvážení obsahu živin došlo dávno předtím, než potraviny dorazily na váš stůl.
Pokud nebudou zpočátku členové vaší rodiny chtít jíst celou řadu nových pokrmů, nedělejte si s tím starosti. Nechte je vybírat si to, co jim chutná, tak často, jak chtějí, pokud tím splňují stravovací zásady. U malých dětí se může osvědčit, když některé potraviny budete podávat rozmixované, např. v podobě polévky nebo omáčky. Zelenina tak může být pro ně přijatelnější. Vzhledem k tomu, že mixování částečně ničí přirozenou vlákninu, je z výživového hlediska lepší konzumovat nemixovanou stravu.
Skvělým pomocníkem při vytváření nových chutí je hlad. Pokud nechtějí členové vaší rodiny jíst, co jste připravili k večeři, není to náhodou tím, že jedli celé odpoledne? Ani si nedokážete představit, jak jim budou nové pokrmy připadat chutné, když přestanou svačit. Možná je vám to už jasné, ale je třeba zajistit, aby se ve vaší domácnosti nacházely pouze a jenom zdravé potraviny. Stravování v restauracích je poměrně nákladným zvykem, se kterým je třeba - až na zvláštní příležitosti - přestat.
Odpovědnost za své děti
Pokud si bude každý člen vaší rodiny vědom toho, jak důležitá je správná výživa, úspěch při změnách je zaručen. Osvěta je rozhodující. Zvláště děti je třeba dobře informovat a ke změnám jídelníčku je nenutit. Nacházejí-li se ve věku do šesti let, můžete potichu nahradit nezdravé potraviny zdravými a nesetkáte se s příliš mnoha protesty. Jistě už mají některá oblíbená zdravá jídla, jako je ovoce, celozrnné obiloviny, celozrnný pšeničný chléb, brambory, rýže, polévky či špagety. Stačí, když na tyto potraviny budete klást větší důraz. Možná si budou trochu stěžovat, když z ledničky či skříňky se zásobami zmizí nezdravé pochutiny, ale rychle si zvyknou. Podpořte u nich vytváření chutí na přirozené potraviny, tím dojde k tomu, že ztratí chuť na nezdravé potraviny. Tak pro ně učiníte to nejlepší.
U starších dětí jsou chuťové návyky již více zakořeněny. Při změně jídelníčku bude proto třeba vaší větší asistence. Budete jim muset poskytnout i vědecké informace, aby pochopili, jaké jsou škodlivé účinky nezdravých potravin. Kromě toho můžete opatrně upozornit na účinky nezdravých potravin, které jste na nich samotných mohli pozorovat, jako jsou pupínky, mastná pleť, zaoblenost, únava, nedostatek vytrvalosti a zácpa.
Pokud jste na sebe vzali odpovědnost za vaši rodinu, zjistíte, že poskytování správné stravy je jednou z nejdůležitějších povinností, které vůči svým dětem máte.
Co servírovat v praxi?
Ze začátku vybírejte potraviny, které už teď mají členové vaší rodiny v oblibě. Většina lidí má například ráda bramborovou kaši nebo zapečené brambory, které bývají obvykle podávány jako příloha. Vy je můžete učinit hlavním chodem vašeho menu, kterým nahradíte škodlivé potraviny. Když učiníte středem svého jídelníčku komplexní uhlohydráty, nebude žádný problém vytvářet chutné a zdravé pokrmy, jejichž základem bude rýže natural, kukuřice, brambory, těstoviny anebo celozrnný pšeničný chléb.
Na snídani se hodí miska ovesné nebo pšeničné kaše. Když k ní přidáte ovoce a dobře ji ochutíte, získáte velmi chutné jídlo. Polévky se i při nezdravém jídelníčku připravují většinou ze zeleniny. Když vynecháte maso a tuky a trochu přizpůsobíte sestavu koření, podaří se vám připravit polévku, která se chuťově ani vzhledem nebude příliš lišit od toho „jak ji dělala maminka".
Množství a druhy koření, na které jsou lidé zvyklí, se velmi různí. Možná máte některé oblíbené druhy, které můžete používat i v novém jídelníčku. Tyto druhy koření mohou být velmi důležité pro přijímání nových pokrmů. Můžete trochu experimentovat. Výživnou hodnotu jídla to ovlivní jenom nepatrně.
Slaná chuť bývá dominantní
Slaná chuť je jednou ze základních chutí, které dokáže náš jazyk rozlišit. Množství soli, které nám vyhovuje, je však výsledkem zvyku, a je proto možné jej časem změnit. Pokrmy, které obsahují málo soli, chutnají zprvu nevýrazně. Na pokrmy, které obsahují málo soli, si vaši blízcí zvyknou asi za tři týdny, poté jim budou chutnat stejně dobře jako předtím. Pokrmy solte až na talíři, nikoliv v průběhu vaření. Sůl na povrchu jídla dodá nejvíce chuti.
Lidé, kteří se živí pouze nezdravou stravou typickou pro bohaté země, klamou své smysly. Slaná chuť a chuť pečeného tuku jsou pro ně dominantní. Naše schopnost adaptace je tak veliká, že jsme se naučili mít v oblibě umělé, synteticky vyrobené příchutě. Když začnete podávat stravu, která je založena na škrobech a napomáhá dobrému zdraví, seznámíte členy své rodiny s celou škálou přirozených vůní a chutí, které možná nikdy předtím nezakusili.
Z knihy dr. Johna McDougalla McDougallův plán. Vydala Maranatha a OS Prameny zdraví.