Jak se vypořádat se zlozvykem přesolování?
V jedné studii lékaři doporučili zkoumané skupině osob dietu s nízkým obsahem soli. Za určitou dobu si tito lidé polévky bez soli velmi oblíbili a výrazně slané polévky, které dříve tolik vyhledávali, jim naopak nechutnaly. Později bylo účastníkům výzkumu povoleno solit si polévku podle vlastní chuti. Tito lidé však i nadále dávali přednost menšímu množství soli, protože jejich chuťové pohárky si zvykly na zdravější stravu.
Totéž může platit pro cukr a tuky. Osoby, které přešly na stravu s nízkým obsahem tuků, začnou podobně záhy dávat přednost méně tučným jídlům. . Váš jazyk opravdu začne být citlivější na tuky, a čím je citlivější, tím méně másla, masa, mléčných výrobků a vajec budete jíst.
Zlozvyku používat příliš velké množství soli se můžete zbavit trojím způsobem. Za prvé, nestavte na stůl slánku (jedna ze tří osob přidává sůl do jídla, aniž je vůbec ochutnala). Za druhé, přestaňte přidávat sůl do jídla během vaření. Jídlo vám zpočátku bude připadat příliš nevýrazné, avšak během 2-4 týdnů se chuťové receptory, zvyklé na sůl, adaptují na změnu a jídlo vám zachutná. Věřte tomu nebo ne, ale po dvou týdnech budete skutečně dávat přednost méně soleným jídlům. Zkuste místo toho kombinace takových úžasných chutí, jaké nabízí cibule, česnek, rajčata, sladká paprika, bazalka, petrželka, tymián, celer, limetka, mleté čili, pepř, rozmarýn, uzená paprika, kari, koriandr a citron. Snažte se také jíst co nejméně v restauracích. I restaurace, které nepatří do řetězců s rychlým občerstvením, mají tendenci používat zbytečně moc soli. A konečně, udělejte všechno, co je ve vašich silách, abyste se vyhýbali zpracovaným potravinám.
Ideální bude, když budete kupovat z větší části jídlo neupravované a čerstvé. Je takřka nemožné, aby strava sestávající z nezpracovaných přírodních potravin překročila striktních patnáct set miligramů sodíku za den, doporučených směrnicí Sdružení pro výzkum srdečních nemocí.