Jak zabránit poškození DNA
Máme v sobě totiž enzym, jehož jediným účelem je prohledávat DNA a záplatovat v ní případné díry. Jak stárneme, v naší DNA se hromadí trhliny, skutečné fyzické trhliny v našich chromozomech, což může být jeden z důvodů, proč se nám v těle rozvine rakovina a orgány ve stáří vykonávají svou práci se stále většími obtížemi.
Jelikož porozuměli tomu, že konzumací rostlin můžeme chránit svou DNA a konzumací zvířat ji můžeme naopak poškozovat, slovenští výzkumníci se rozhodli změřit celkový počet trhlin v DNA u vegetariánů a porovnat je s běžnými konzumenty.
Spočítali trhliny v DNA u konzumentů masa a vegetariánů ve věku od 25 let do 65 let. Poškození DNA prudce stoupalo s věkem účastníků. U vegetariánů bylo ale stoupání křivky mnohem pozvolnější. Vegetariáni ve věku 65 let tak měli evidentně DNA ve stejném stavu jako jiní v 25 letech.
Brokolice – nejen pro kuřáky?
Nejlepší způsob, jak studovat opravy DNA, je zkoumat kuřáky. Ti totiž opravy DNA potřebují ve větší míře.
Skupina kuřáků dostala za úkol po dobu 10 dní konzumovat šestkrát více brokolice, než konzumuje průměrný Američan. Jinými slovy, jednu růžičku brokolice denně. Ve srovnání s kuřáky nekonzumujícími brokolici měli kuřáci konzumující brokolici během těchto deseti dní o 30 % menší poškození DNA. Podpořila snad brokolice detoxikační enzymy v játrech, takže se karcinogeny k jejich DNA ani nedostaly?
Výzkumníci to prověřili. Odebrali vzorky DNA dobrovolníkům a vložili je do zkumavky. Následně je vystavili látce, která je známá schopností poškozovat DNA. Ukázalo se, že DNA konzumentů brokolice utrpěla mnohem menší poškození.