Jednou mi bylo řečeno, že mám „idiopatickou hypercalcurii“. Co to znamená?
Idiopatický je pro tento problém nesprávný termín, příčina je totiž ve většině případů známá. Vzhledem k tomu, že výživa je v lékařském vzdělávání obvykle opomíjenou Popelkou, málokterý lékař věnuje pozornost možnosti, že zvýšenou hladinu vápníku v moči způsobují velká množství bílkovin v pacientově stravě. Dokud lékaři a dietetici nepřestanou uvažovat o příčinách běžných nemocí s předpojatým názorem, že naše typická „pestrá strava“ představuje správnou výživu, zůstaneme v našich pokusech o diagnózu i v našich schopnostech poskytovat pacientům účinnou léčbu i nadále značně omezeni.
Problém velkého množství vápníku v moči se téměř v každém případě podaří vyřešit snížením množství bílkovin v pacientově stravě. Účinnost tohoto přístupu lze na koncentracích vápníku v moči zaznamenat během pouhých několika hodin. Snížení příjmu bílkovin živočišného původu je zvláště důležité. Bílkoviny masa sestávají totiž z velkého množství aminokyselin obsahujících síru a tyto aminokyseliny mají velmi silný účinek na ztráty vápníku v ledvinách. Snížení příjmu masa omezí v moči i přítomnost dalších složek, které napomáhají tvorbě kamenů a zvyšují pravděpodobnost jejich opětovného výskytu, jako je např. kyselina močová.
Vyhýbáním se rafinačním procesům zachováme na obilovinách otruby a v potravinách tak zůstanou přítomny vlákniny a fytáty. Zvláště fytáty snižují vstřebávání vápníku střevem; tak dochází k redukci množství vápníku, který nakonec skončí v moči. Účinnou cestou ke snížení obsahu vápníku v moči a k razantnímu omezení tvorby kamenů je i přidávání rýžových otrub do stravy pacientů s předchozím výskytem ledvinových kamenů.
Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob