Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Davové šílenství

„Je zřejmé, že nespáchal nic, proč by zasluhoval smrt. Dám ho na místě potrestat a pak ho propustím.“ Musel jim totiž o svátcích propustit vždy jednoho člověka. Ale oni všichni najednou křičeli: „Pryč s ním! Propusť nám Barabáše!“ (Lukáš 23,15b–18)
 

Přízeň davů je vrtkavá. Přesvědčil se o tom i Ježíš. Před pár hodinami lidé pokládali na cestu své pláště a vítali ho jako krále, ale teď volají: „Pryč s ním!“ Jak rychle je možné ztratit slávu.

Vidíme i ukázku toho, jak ďábel dokáže zneužít lidskou ješitnost a pýchu. Stačilo pár židovských duchovních, kteří Ježíši záviděli jeho oblibu. Teď se snaží prosadit smrt nevinného a jsou přitom přesvědčeni, že tento justiční zločin schvaluje i Bůh. Dělají to přece v jeho jménu i v jeho zájmu.

Dějiny dokazují, že v Božím jménu je možné spáchat i ty nejhrůznější zločiny. Stačí, aby se našel někdo, kdo umí probudit davové šílenství. Druhá světová válka zase dokazuje, že totéž je možné dělat i ve jménu vědy, třeba v duchu „evoluční teorie“, která v některých lidech probouzí pocit, že jejich rasa je nadřazena těm ostatním.

Židé odmítli Ježíše, protože neodpovídal jejich tradičním představám o Mesiáši. Ježíš jim svým jednáním dokazuje, že je možné žít v souladu s Bohem a jeho zákony, jenže oni netouží po svobodě od hříchu a zla. Chtějí dál svobodně hřešit a sobecky prosazovat své zájmy. Proto volají po propuštění vraha a ani trochu jim nevadí, že zemře nevinný. Dokazují tak, že chtějí dál stát na straně zla. Hospodin se svou spravedlností a láskou je jim ukradený. Přemýšlím, jak bych v podobné situaci obstál já. Sám sebou si jistý nejsem, raději se spolehnu na Boží pomoc.

Z knihy Vlastimila Fürsta Ze stínu smrti na cestu pokoje. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 6
Datum: 7. 12. 2023
Jitřenka
únor 2024
POÚTSTČTSONE
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829
Odebírat emailem