Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kolonoterapie

Princezna Diana byla otevřenou vyznavačkou kolonoterapie. Legendární herečka Mae Westová také věřila v prospěšné účinky tohoto druhu vodoléčby, kterému podle vlastních slov vděčila za svoji neobvyklou vitalitu a neutuchající krásu až do pozdních let života.
|
Typ článku: Články

Podle propagátorů patří mezi příznivé zdravotní účinky kolonoterapie posilování svalů trávicího traktu, obnovení pH rovnováhy, lepší vstřebávání živin, disponování větším množstvím energie, stimulace imunitního systému, pravidelnější stolice a celkový nárůst zdraví a vitality.

Proceduru provádí certifikovaný kolonoterapeut. Do konečníku pacienta je zavedena plastiková hadička. Během třiceti- až čtyřicetiminutové procedury hlídá terapeut množství a teplotu vody. Touto vodou přitékající pod malým tlakem jsou cyklicky smývány nánosy ze stěn střev. Výsledkem je odstranění řady toxických látek z „vnitřního těsnění“ pacientových střev.

Řada nemocí

Podle odborníků má většina z nás v tlustém střevě asi 5–12 kilogramů suché fekální hmoty. To může mít za následek celou řadu chorob, včetně zácpy, průjmů, častých bolestí hlavy, bolestí v zádech, únavy, nepříjemných tělesných zápachů, podrážděnosti, nabývání na váze, kožních problémů, plynatosti, nadýmání a problémů s klouby.

„Vzhledem k tomu, že naše běžná strava obsahuje tak žalostně málo vlákniny a tak nadměrně mnoho rafinovaných, tučných a sladkých potravin, tolik různých konzervačních látek i jedovatých chemikálií, potřeba užívání kolonoterapie je prakticky všeobecná,“ říká Amber Wimbyová, certifikovaná kolonoterapeutka při Health and Longevity Center v Atlantě. „Dokonce i když se živíte relativně zdravě, žijeme v prostředí, které je do značné míry toxické.“

Lékaři se mezi sebou nedokáží shodnout ohledně hodnot kolonoterapie, organizace (jako je např. American Gastroenterological Association (www.gastro.org) odmítají zaujmout oficiální stanovisko.

Celá řada lékařů však tuto proceduru jednoznačně schvaluje a doporučuje. Jedním z nich je gastroenterolog a chirurg Leonard Smith, který proceduru plně doporučuje zejména pro nemocné a pacienty s rakovinou. „Vážně nemocní pacienti mívají sklon k zácpě, což má za následek celkovou otravu organismu,“ říká dr. Smith. Podle jeho názoru udržuje pravidelná kolonoterapie minimální toxicitu v organismu a napomáhá tak uzdravení. Doporučuje, aby i zdraví lidé se podrobovali jednou za několik měsíců tomuto druhu vodoléčby. Pacienti po chemoterapii anebo ti, kteří do nedávné doby užívali velké množství léků, zaznamenají největší užitek.

Rozumný přístup

Skeptičtí lékaři naopak zpochybňují jak účinnost kolonoterapie, tak bezpečnost jejího používání. „Tato metoda s sebou nese určitá rizika,“ říká dr. Lucy Perezzová. Pokud nejsou užívané nástroje řádně sterilizovány, může dojít k vážnému infekčnímu onemocnění. A dr. Perezzová není ani přesvědčena o tom, že tato terapie přináší takovou detoxikaci organismu, jak se uvádí.

„Úkolem tlustého střeva je shromažďovat nestravitelné částky potravy do podoby stolice. Plná toxinů může stolice být pouze v tom případě, kdyby se naše strava skládala ve velké míře z jedovatých látek," vysvětluje. „Moudřejším přístupem je, aby se lidé v první řadě vyhýbali hydrogenovaným tukům, rafinovaným, konzervovaným a smaženým potravinám, uzeninám, nakládaným pokrmům, barvivům atd. - a nechali tlusté střevo v klidu plnit svůj úkol." Podle této lékařky by se proceduře měli vyhnout zejména pacienti s divertikulitidou, Crohnovou chorobou, vředovým zánětem tračníku, nádorem v tlustém střevě či konečníku, těžkými hemeroidy anebo pacienti, kteří se mají podrobit operaci střeva.

Kolonoterapeutka Amber Wimbyová přesto trvá na svém: „Chcete-li se vyhnout zánětům, navštivte takové středisko, které používá vybavení na jedno použití." S tím souhlasí i odborníci - pokud je výbava schválená a kolonoterapeut držitelem licence, je pro většinu lidí procedura bez rizika.

„Pokud lidem tento druh léčby prospívá, nevidím důvod, proč by jej neměli využívat," říká dr. Belinda Marcusová, přednášející na Emory Medical School. Přesto však upozorňuje, že pacienti, u kterých se projevují určité nové zdravotní problémy, by měli před užitím kolonoterapie konzultovat svůj stav s lékařem.

A tak, i když kolonoterapie nemusí být lékem na všechny zdravotní problémy spojené s tlustým střevem, všichni její zastánci se shodnou na tom, že se jedná o přírodní, účinnou metodu vedoucí k lepšímu pocitu pohody a napomáhající prevenci řady budoucích zdravotních problémů.

Angela Braden, Vibrant Life, Jan/Feb 2007

Počet přečtení: 8774
Datum: 18. 3. 2008