Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Komu se ne(len)í ...

Len (Linum usitatissimum) je na světě jednou z nejstarších pěstovaných rostlin. Odedávna byl len pěstován pro svá olejnatá semena a pro své vlákno. V hrobkách byla nalezena řada lněných obleků pocházejících z dob starověkého Egypta. Lněná roucha byla vyráběna rovněž pro židovské velekněze starozákonního období.
|
Typ článku: Články

Záznamy z raného období civilizace nás informují o tom, že len byl užíván rovněž vnitřně jako jemné projímadlo a k utišení podrážděné sliznice. Též byl aplikován na zanícená místa pokožky ve formě obkladu k úlevě od bolesti.

Len je jednoletá rostlina rostoucí do výše třiceti až sto dvaceti centimetrů. Kvete pouze během ranních hodin, a to blankytně modrou barvou. Je pěstován ve středních a tropických pásmech celého světa. Hlavními obchodními dodavateli lnu jsou Argentina, Kanada, Severní Afrika a Turecko. Lněná semena tvoří suché, uzrálé a kulaté tobolky dlouhé asi půl centimetru. Plochá, hnědá a lesklá semena mají následující složení: deset procent slizu, stejné množství kyseliny linolenové (tuk omega-3), lignin, směs některých proteinů.

Vlastnosti, které ovlivňují zdraví

V nedávné době se lidé začali více zajímat o vlastnosti lněných semen a lněného oleje z hlediska jejich pozitivního vlivu na jejich zdraví. Moučka získaná ze semen lnu se začala daleko více používat při výrobě chleba, cereálií a dalších pekařských výrobků, kterým dodává příjemnou ořechovou chuť a zvyšuje výživnou a zdravotní hodnotu konečného výrobku.

Popularitu lnu ještě zvýšilo zjištění, že len je bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Klinické studie prokázaly, že lněné semeno je vhodnou prevencí proti rakovině a slouží jako prostředek snižující riziko onemocnění srdce u pacientů se zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. Také bylo zjištěno, že semena lnu mají schopnost efektivně snižovat hladinu glukózy v krvi.

Změny lipidů v krvi

Semena lnu ovlivňují výši cholesterolu, a to jak u jedinců s normálním obsahem lipidů (tuků) v krvi, tak u jedinců s jejich zvýšeným obsahem. Semena lnu mají velice nízký obsah nasyceného tuku, což se - spolu s rozpustnou vlákninou, kterou len obsahuje - podílí na snížení obsahu lipidů.

Patnáct pacientů jedlo denně po dobu tří měsíců 15 gramů lněného semene a tři krajíčky chleba obsahujícího lněné semeno. Výsledek: byl u nich zaznamenán pokles celkového cholesterolu (o 10 procent) i hladiny LDL cholesterolu, současně došlo k podstatnému poklesu srážlivosti krevních destiček, zatímco hladina HDL cholesterolu a triacylglycerolu podstatnou změnu nezaznamenala.

U králíků s aterosklerózou, kteří měli v krmivu odtučněné lněné semeno, se již po osmi týdnech projevil sedmdesátiprocentní pokles hladiny LDL cholesterolu.

V rámci jiné studie přešlo 29 jedinců se zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi na konzumaci vdolků vyrobených z částečně odtučněných semen lnu. Během tří týdnů byl u nich zjištěn osmiprocentní pokles LDL cholesterolu (zatímco hladina HDL cholesterolu se nezměnila). Ke stabilizaci výše cholesterolu v krvi přispívá i pravidelné užívání moučky ze lněného semene (může být použita při výrobě pečiva nebo cereálií). Nejvhodnější je její konzumace ráno nalačno.

Ochrana proti rakovině prsu

Studie na zvířatech prokázaly, že len přidávaný do stravy dokáže výrazně zredukovat výskyt nádorů prsu. Snížení množství nádorů bylo pozorováno u čtyřiceti procent krys s rakovinným nádorem. Předpokládá se, že preventivní účinky lnu proti rakovině spočívají ve vysokém obsahu ligninu. Semena lnu jsou jeho nejznámějším zdrojem, jeho obsah je stokrát až osmsetkrát vyšší než u jiných druhů olejů vyrobených ze semen, cereálií a luštěnin.. Rostlinný lignin je v tračníku stravován bakteriemi v procesu kvašení. Vypadá to, že právě proces trávení ligninu se silným antioxidačním účinkem působí antikarcinogenně. Jeho složení je podobné estrogenům. Tím, že se přichycuje k receptorům estrogenu, zabraňuje růstu rakoviny prsu. Je pravděpodobné, že lignin má též kladný vliv na ženy trpící dysfunkcí vaječníku.

Pomoc vnitřnostem

V dnešní době je lněné semeno používáno jako jemné projímadlo při chronické zácpě a ke zklidnění podrážděných střev, divertikulitidě, onemocnění žaludku a střevním kataru. Používá se také při odstraňování následků zneužití nebo nadužívání projímadla. Semena obsahují vlákno, které absorbuje vodu v tračníku, jenž pak produkuje jemnou stolici. Semena lnu napomáhají prevenci proti rakovině tračníku. Používání lnu je bezpečné. Nicméně užívání velkého množství lněného semene při nedostatečném přísunu tekutin může zapříčinit střevní zácpu. Při střevním kataru a onemocnění žaludku se doporučuje sníst dvakrát až třikrát denně jednu lžíci celých semen (dávka hrubozrnné mouky) a zapít 1,5 dcl tekutiny. Obklad lze udělat ze 30 až 50 gramů moučky lnu (tj. jeden nebo dva kousky lněného semene). V Německu je zákazníkům s chronickou zácpou doporučováno brát jednu až tři lžíce celých nebo rozdrcených semen lnu dvakrát až třikrát denně. Je však důležité spolu s tímto lékem přijímat dostatečné množství vody, aby se předešlo možnosti ucpání střev.

Dr. Winston Craig, profesor výživy na Andrews University

Počet přečtení: 4109
Datum: 17. 4. 2007