Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Křečové žíly

Křečové žíly jsou vakovitě rozšířené, vinuté, elongované povrchové žíly. Nejčastěji se objevují na dolních končetinách, zřídka na břichu, hrudníku či na horních končetinách. Dalším místem výskytu je konečník (hemoroidy – zlatá žíla) a jícen (u cirhózy jater).
|
Typ článku: Rady lékaře

Jde o velmi časté onemocnění, které v naší populaci ve věku 30-60 let postihuje asi 15 % mužů a 20 % žen. Primárně je onemocnění vyvoláno ochabnutím stěny žíly, která se v místech oslabení rozšiřuje. Následkem je pak nedovíravost chlopní v žilách, které za normálních okolností mají pomáhat udržovat protigravitační tok krve k srdci, hlavně v dolních končetinách.

Z nesprávné funkce chlopní dále vyplývá hromadění krve v žilách a různé toky mezi povrchovým a hlubokým žilním systémem. Sekundární varixy vznikají na základě zánětu, po úrazu ap. Křečové žíly často komplikuje bércový vřed, především u starších lidí.

Příznaky onemocnění jsou tupé bolesti v lýtkách, křeče, které přicházejí během spánku v noci, nebo otoky končetin. Nakonec se může vyvinout zánět s bolestivým zduřením žil. Nebezpečím je trombóza, která může ohrozit i život pacienta.

Křečové žíly se často objevují během těhotenství. Pokud se nezanedbá preventivní léčba, mohou křečové žíly (varixy) po skončení těhotenství vymizet.

Dr. Denis Burkitt zjistil, že křečové žíly, hemoroidy, kýla brániční a střevní divertikulóza (vychlípeniny střevní sliznice ven ze střeva) jsou výsledkem nitrobřišního tlaku, který musí „vyvíjet“ lidé s malou a tuhou, nepravidelnou stolicí (tj. při nedostatku vlákniny ve stravě).

Léčba

Patnáct minut rychlé chůze 4krát denně pomáhá v činnosti žil, které mohou lépe odvádět krev k srdci.

Nejlepší prevencí je dostatek vlákniny ve stravě. Plné, nafouknuté střevo tlačí na žíly v dutině břišní a přes ně se zvýšený tlak přenáší i na žíly dolních končetin.

Dbejte na správnou stolici. Namáhavá stolice zvyšuje tlak v žilním systému dolních končetin a dlouhodobě ovlivňuje rozvoj křečových žil.

Nepoužívejte podkolenky, punčochy či cokoli jiného, co stahuje dolní končetiny, zanechává výrazné stopy na kůži a omezuje to váš normální krevní oběh v dolních končetinách.

Vyvarujte se horké koupele a nadměrného opalování. Vyvolává to ochablost žilních stěn a hromadění krve.

Nebraňte přirozenému proudění krve (např. dlouhým sezením bez pohybu se zahnutými koleny). Každou hodinu vstaňte, během 4-7 minut procvičte nohy, projděte se.

Plavání je ideální sport. Hydrostatický tlak vody pomáhá svalům „vytlačit“ krev k srdci, končetiny jsou odlehčeny. Při plavání se zapojí do práce plíce, srdce i velké skupiny svalů.

Chození naboso zlepšuje proudění krve a zároveň pomáhá procvičovat svaly nohou.

Sedět s nohama překříženýma v kolenou je nevhodné, protože to omezuje cirkulaci krve.

Při delším sezení nezapomeňte občas procvičit prsty nohou.

Odpočinek s nohama ve zvýšené poloze usnadňuje návrat krve k srdci.

Podobně působí 5-6 hlubokých nádechů a výdechů několikrát denně.

V těhotenství (kdy plod tlačí na dolní dutou žílu – vena cava inferior – v dutině břišní) je vhodné trávit denně nějaký čas (např. při čtení) na kolenou a loktech (nebo dlaních) s nahrbenými zády. Tak je možné odlehčit žilnímu systému.

Jsou-li křečové žíly akutně bolestivé, lehněte si a nohy podložte tak, aby byly 15 cm nad úrovní srdce. Potom přiložte na nohy teplý obklad.

Doporučuji dietu s nízkým obsahem tuků. Správnou stravou zabráníte nepříznivým krevním změnám (např. zhuštění).

Doporučuji dvakrát denně teplou sprchu, kterou zakončíte osprchováním nohou studenou vodou a masáží ručníkem.

Lehká masáž (prsty) od kotníků až po stehna směrem k srdci pomůže rozproudit krev.

MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)

Počet přečtení: 5561
Datum: 15. 2. 2009