Len na játra i pro zhubnutí
Tato tvrzení jsou založena na dvojitě zaslepených, randomizovaných a placebem kontrolovaných studiích. Jak lze sestrojit placebo verzi jídla? V případě léků lze vyrobit cukrové pilulky, ale jak někomu nepozorovaně podáte několik lžic lněného semínka?
Výzkumníci vyrobili celou řadu speciálních výrobků, tyčinky, muffiny apod. Výzkumné subjekty tak nevědomky dostávaly do těla několik polévkových lžic mletých lněných semínek – nebo v případě kontrolní skupiny jen celozrnné pšenice. Pokus trval celý jeden rok. Až do konce pokusu, kdy byla odhalena příslušnost do skupin, nikdo neměl tušení, co kdo dostává. Ve skupině, která přijímala lněné semínko, došlo ke snížení hladiny LDL cholesterolu o 15 % již během prvního měsíce.
V další studii pacienty s nadváhou náhodně rozdělili do dvou skupin; jedna dostávala poradenství v oblasti zdravého životního stylu a porci mletého lněného semínka každý den, druhé skupině se dostávalo pouze poradenství. Není překvapením, že tělesná váha, obvod v pase a BMI (index tělesné hmotnosti) se významně snížily v obou skupinách. Dokonce i bez poradenství v oblasti životního stylu, samotnou účastí ve studii, kdy člověk ví, že bude pravidelně převažován, může i bez pomoci zhubnout. Nicméně úbytek na váze byl mnohem výraznější ve skupině, která dostávala lněné semínko.
Rozdíl to rozhodně nebyl malý. Kontrolní skupina, které se dvanáct týdnů dostávalo poradenství o zdravé životosprávě, zhubla takřka tři kilogramy a v pase ztratila dva a půl centimetru. Nicméně skupina, která dostávala ty samé rady, ale k tomu ještě několik lžic lněného semínka denně, na tom byla lépe, průměrný účastník zhubnul přes 9 kg za tu stejnou dobu a v pase ztratil cca 10 cm. To jsou mimořádné výsledky, zvláště při intervenci, která spíše přidávala, než že by aktivně ubírala lidem kalorie ze stravy.
Jak by si stálo lněné semínko proti nealkoholickému ztučnění jater? Kvůli epidemii obezity je to dnes vůbec nejčastější onemocnění jater, celosvětově jde o velmi významný zdravotní problém. Nejčastější příčinou je strava s vysokým obsahem tuku. Lněné semínko však může působit příznivěji než sádlo. Úvahy nestačí, pojďme to otestovat.
Stejně jako minule, i zde bylo testováno poradenství v oblasti zdravé životosprávy, doprovázené nebo nedoprovázené užíváním lněného semínka. Ti, jimž se jej dostávalo, je měli (rozemleté) vždy smíchat s vodou a šťávou a po snídani nápoj vypít. Došlo ke snížení tělesné hmotnosti, zmírnění zánětu a zjizvení jater i snížení množství tuku v játrech, a to v obou skupinách; lepší však byly výsledky se lnem. Opět bylo kromě toho docíleno výrazného úbytku na váze, v průměru okolo 9 kg.
Zdá se však, že takové mimořádné výsledky jsou spíše výjimkou. Když sloučíme výsledky ze všech randomizovaných a kontrolovaných studií, stále nicméně vychází, že lněné semínko dokáže snížit tělesnou váhu, BMI a obvod v pase. Reálnější je ale očekávat spíše úbytek jednoho či dvou kilogramů.