Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Masáže

Masáž bývá definována jako léčebná metoda, při níž řadou mechanických podnětů, prováděných zpravidla rukama na povrchu těla, vyvoláme místní i vzdálené reflexní změny.
|
Typ článku: Články

Slovo masáž je mezinárodní. Původně pochází z řečtiny. "Masso" v řečtině znamená hníst, mačkat. Masáž má nesporně pozitivní vliv jak na psychiku (podle některých studií 82% lidí tvrdí, že se po masáži cítí lépe), tak na fyzickou stránku. Během masáže dochází ke stimulaci krevního oběhu a zmírnění svalového napětí. To je často spojeno s napětím psychickým, a tak zmírnění svalového napětí přímo ovlivňuje míru napětí psychického. Často se to projevuje tím, že se při dobře provedené masáži může objevit touha klienta vypovídat se ze svých starostí.

Kvalitní masáž zvyšuje také naši životní energii. Napětí energii blokuje, relaxace ji uvolňuje. Naše potřeba laskavého doteku se zvětšuje, jsme-li vystaveni stresu nebo jsme-li vážně nemocní. V některých nemocnicích se již masáž používá jako doprovodná terapie k uvolnění svalového napětí, ke zlepšení spánku, ulevení od bolesti, k ovlivnění vysokého tlaku a zlepšení psychického stavu. Pozitivní působení masáže u těžce nemocných pacientů se považuje za prokazatelné. Pacienti, kterým se pravidelně poskytuje jemná masáž, méně trpí stavy úzkosti, cítí se klidnější a vykazují větší životní sílu. Stávají se otevřenější, lépe se jim hovoří o problémech, které je tíží, což umožňuje kvalitnější lékařskou pomoc.

Ze stejného důvodu má masáž obrovský význam pro invalidní občany, což vedlo k zapojení masáží do mnohých léčebných a rehabilitačních programů.

Během masáže dochází k úzkému kontaktu mezi terapeutem a pacientem, ruce terapeuta zde slouží jako prostředek pro přenos citu a jako nástroj komunikace. Z tohoto důvodu jsou osoba terapeuta a jeho postoj k masáži i samotnému klientovi nesmírně důležité.

Jak už jsme si řekli, masáž je velmi starý způsob léčby. Snad vychází z instinktivní potřeby každého člověka třít si postižené nebo bolavé místo. Jistě již v nejstarší historii člověk zjistil, že hnětením svalů a kůže je možné snížit bolest či svalovou únavu.

Z knihy "Aromatická terapie", autorů Barbory Novákové a Zbyňka Šedivého. Vydalo nakldatelství Pragma.

Počet přečtení: 2940
Datum: 18. 1. 2006