Medvědí česnek
Listy medvědího česneku obsahují tytéž látky (vitamin C, alicin a další látky s obsahem síry, selen, vitamíny B – zejména pyridoxin B-6) jako česneková dužina (jen jejich koncentrace je nižší a proto s nimi nemusíte šetřit) a mají tytéž zdravotní účinky (antibakteriální, antioxidační, protirakovinný, protisklerotický, imunostimulační, hypotonizující apod.).
Medvědí česnek se v posledních letech stal – podobně jako rukola, mladá pampeliška, či řeřicha – hitem moderních a drahých restaurací. Ti nejlepší kuchaři si dnes vymýšlejí nové způsoby využití těchto divokých bylin. S medvědím česnekem dělají však často chybu: dlouho ho vaří, dusí nebo praží. Abyste maximálně využili sílu medvědího česneku, používejte jeho listy raději v syrovém stavu. Například do salátů a hotových jídel a polévek před dokončením. Kdysi dávno mi jedna milá umělecky založená rodina prozradila jejich oblíbené použití medvědího česneku – pár listů zatočí do horké bramborové placky. Zkusil jsem to. Bylo to opravdu výborné! Listy medvědího česneku nesušte, protože sušením se jejich aroma ztrácí. Můžete si z nich spíše udělat pastu na způsob klasického bazalkového pesta nebo je můžete zamrazit dobře zabalené v mikrotenovém sáčku.
Poznámka: Nechápu sice, jak si někdo může splést medvědí česnek s konvalinkou (konvalinka má úplně jiné květiny a nevoní česnekem), ale občas se to prý stane. O konvalince se traduje, že je jedovatá. Není. Obsahuje však látky podobné digitalisu, které mohou ovlivnit činnost srdce. Ale to byste museli sníst pořádnou dávku. Takže, pokud již první list nechutná po česneku, nejezte ty další. J
Přetištěno ze stránek www.akv.sk.