Migréna
U klasické migrény je záchvat nejčastější ráno, krátce po probuzení. Může k němu ovšem dojít i kdykoli během dne. U většiny postižených se před záchvatem objevují různé příznaky – mžitky před očima, výpadky vidění ve zrakovém poli ap.
Po těchto příznacích, které jsou projevem zúžení cév (vazokonstrikce), následuje záchvat vyvolaný následným roztáhnutím cév (vazodilatace). Na začátku záchvatu pociťuje pacient trhavou bolest, jejíž intenzita může být velmi rozdílná. Bolesti hlavy pociťované jakoby hluboko v hlavě mohou být doprovázeny pocitem „vyschlých úst“, nucením na zvracení až zvracením, průjmem, jindy zácpou. Po záchvatu se objevuje časté močení. Mezi záchvaty může být úplný klid.
Migrénou trpí 10-20 % populace, přičemž asi polovina nekonzultuje své problémy s lékařem. Migrénou jsou postiženi lidé všech věkových skupin, ovšem ženy dvakrát až třikrát častěji než muži. Během těhotenství se migrénové záchvaty zpravidla zmírní, jindy vymizí a po přestávce v menstruačním krvácení se opět zvýrazní. Migréna bývá rodinně podmíněna.
Příčina, vznik a reakce organismu nejsou v podstatě objasněny, ale předpokládá se účast hlavně těchto šesti faktorů: alergie na potraviny; hypoglykémie; stres; deprese; hromadění vody v organismu; hormonální změny v závislosti na gynekologickém stavu. Jen ojediněle může stav skončit smrtelně pro vážné poškození mozku.
Léčba
Asi 25 % případů má souvislost s alergií na potraviny. Již před více než 2000 lety objevil vztah mezi mlékem a bolestmi hlavy Hippokrates. Od té doby byla provedena řada výzkumů a kromě mléka byly mezi nevhodné potraviny pro ohroženou skupinu lidí zařazeny také nápoje cola, čokoláda, kukuřice, vepřové maso, cibule, česnek, pšenice, citrusové plody, vejce, hrách, houby, černý čaj, káva, hovězí maso, třtinový cukr, droždí, sýr, smažená jídla, mořští živočichové, pečené kuře, fíky, uzeniny (šunka, slanina, salámy), kakao (a všechny potraviny, které obsahují kakao), banány, vajíčka a lískové ořechy.
Pacienti nejsou obvykle alergičtí jen na jednu potravinu. Je užitečné zjistit příčinu, která migrénový záchvat vyvolává. Nejlepší způsob je vyloučit postupně různé druhy potravin z jídelníčku po dobu několika dní a sledovat, zda se záchvat dostaví ve stejné podobě.
Migrénu u velkého počtu pacientů vyvolává tyramin, rozpadový produkt aminokyseliny tyrosin. Vysoký obsah tyraminu je v sýrech (zvlášť plísňové a kultivované tvrdé sýry), avokádu, švestkách, banánech, pomerančích a malinách. Podobně i strava s vyloučením potravin bohatých na histamin pomáhá předcházet migrénovým záchvatům.
Pro lidi trpící migrénou je velmi vhodná strava s nízkým obsahem tuků.
Kouření nebo pobyt v zakouřené místnosti může rovněž vyvolat migrénové bolesti hlavy.
Nepoužívejme rafinovaný cukr ani potraviny, kde je tento cukr obsažen.
Kofein bývá často příčinou migrény. Je obsažen nejen v kofeinových nápojích (káva, černý čaj, nápoje cola, čokoláda), ale také v mnoha lécích (acylcoffin, alnagon, mironal, ataralgin, algena, dinyl, spasmoveralgin, sedolor, veralgin).
Aditiva v potravinách – ocet, glutaman sodný (obsahují ho všechny potraviny jím konzervované – vegety, polévky „v sáčku“ ap.), dusičnan sodný, tartrazin (součást potravinářských barviv) – mohou zvyšovat bolesti při záchvatu nebo záchvat přímo vyvolat.
Vyhýbejte se alkoholu jak pro jeho přímý účinek na cévy, tak pro účinek některých jeho příměsí (např. v šampaňském víně či likérech).
U některých pacientů se záchvaty zhoršují během užívání antibiotik (pro hnilobné pochody z porušení střevní flóry).
Vyhýbejte se nadměrnému solení, slaným jídlům, sýrům, konzervovaným potravinám, uzeninám. Sůl podporuje hromadění vody v organismu, což je jedna z hlavních příčin migrénových potíží. Nebezpečí záchvatu hrozí hlavně při požití slaného jídla na lačno, záchvat se zpravidla dostaví za 6-12 hodin.
Nezanedbatelný je také vliv různých parfémů, voňavek, smogu, výparů organických ředidel a syntetických barviv, vůně květů, výparů chlóru, čpavku a formaldehydu (např. výrobky polygrafického průmyslu).
Prochladnutí a stres mohou vyvolat migrénu a zhoršit stav.
První krok v léčbě při záchvatu je odpočinek v tmavé tiché místnosti s ledem na hlavě.
Při jednom pokusu pacientům za 10-20 minut záchvat odezněl, když dýchali do většího papírového sáčku (nádech i výdech do sáčku).
Na základě jiné studie se četnost záchvatů snížila o 50 % při pravidelném lehkém cvičení.
Horká koupel nohou pomáhá odkrvit roztažené cévy v hlavě a snížit bolest. (Nohy ponořte až po kotníky do horké vody a přidáváním nové horké vody udržujte její stálou teplotu.)
Dr. A. Rose z Los Angeles v USA léčí migrénu horkou a studenou sprchou. Horká sprcha má zahrnout i hlavu a trvat tak dlouho, až kůže zčervená. Hned nato se sprchujte (hlavu vynechte) studenou vodou tak dlouho, až se dostaví zimnice. Rychle se potom osušte, lehněte si do tmavé tiché místnosti a teple se přikryjte.
U 30 % pacientů vyvolává záchvat přímé vystavení se slunci. Zdržujte se proto za slunečných dní ve stínu.
Doporučuji pravidelný denní režim; snižuje stres, který je velmi často příčinou záchvatu. Nepravidelný a nedostatečný spánek, vynechání jídla a nepravidelná strava stav zhoršují.
Pravidelný klystýr jedenkrát týdně pomáhá čistit střeva a zmenšit vliv toxických látek, které ve střevech vznikají.
Lehká masáž nebo stlačení tepen na krku v místě tepu může pomoci snížit bolest při záchvatu.
Dr. Schwarzberg předpokládá, že záchvat migrény může být vyvolán zvýšením CO2 v krvi při sníženém obsahu kyslíku v okolí.133 Doporučuje bytové a pracovní prostory vybavit pokojovými květinami, které pohlcují CO2 a uvolňují kyslík, a samozřejmě – časté větrání.
Existuje také opodstatněný předpoklad, že snížený příjem hořčíku (Mg) může přispět k migréně. Je tedy důležité, abychom si dostatečný přísun hořčíku stravou sami hlídali.134
MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)