Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Míra stresu prudce stoupá

Většina mých pacientů si i bez upozornění uvědomuje, že břemeno stresu kolem nás neustále narůstá. Úroveň stresu se zvyšuje zejména u populace západní polokoule a týká se lidí každého věku ve většině států (možná ve všech rozvinutých zemích).

Ironií života je fakt, že stresu neunikli ani ti, kteří nám mají s řešením problému stresu pomáhat. Nejnovější studie zjistila, že pracovníci ve zdravotnictví prožívají v porovnání s jinými odborníky vyšší míru deprese, stresu a úzkosti, a to nejen v práci, ale i v soukromém životě.

Většina lidí ze západních zemí si aktuálnost tohoto problému uvědomuje. Knihovny plné vědeckých informací o tomto problému jen potvrzují, že míra stresu prudce stoupá – u někoho rychleji, u jiného pomaleji. Ať se nám to líbí, nebo ne, stres a úzkost jsou součástí našeho každodenního života. Bez ohledu na to, zda čelíme jeho krátkodobému působení, anebo jsme vystaveni dlouhodobému boji doprovázenému chorobnou úzkostí, takzvaná „stresová reakce“ určuje, jak nás stres v konečném důsledku ovlivní. Věnujme nyní trochu času této otázce, abychom lépe pochopili, jak stres vyvolává úzkost a jaké vyvolává dramatické tělesné či duševní změny.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 2751
Datum: 24. 2. 2009