Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Močové kameny

Močové kameny mohou vznikat kdekoli v močovém ústrojí (cystolitiáza, ureterolitiáza), ale nejčastějším místem jsou ledviny (nefrolitiáza). Velikost kamenů se pohybuje od velikosti zrnka písku po velikost pomeranče. Vyskytují se mezi 30.-60. rokem života, častěji u mužů.
|
Typ článku: Rady lékaře

Podle chemického složení rozlišujeme kameny urátové (vznikají ze solí kyseliny močové), oxalátové (převažuje kalcium oxalát a amonium oxalát), fosfátové (z fosforečnanových sloučenin), karbonátové (převážně z uhličitanu vápenatého), cystinové, xantinové a indigové. Nejčastěji se vyskytují kameny fosfátové a oxalátové. Kameny mohou ucpat močovou trubici, poranit stěny močových cest nebo močového měchýře a vyvolat zánět.

Zaklínění kamene v některém místě vývodu může vyvolat náhlé zastavení odtoku moči. Zadržování moči v části nad místem ucpání se ohlásí prudkými kolikovými bolestmi v oblasti ledvin. Je tedy lépe, když kámen postupně klesá, protože jeho delší zaseknutí se na jednom místě může mít dlouhodobé nepříznivé následky. Když je kámen ostrý nebo má drsný povrch, může být moč zbarvena krví z poraněné sliznice. Močení je většinou ztížené, bolestivé a časté, typické je rovněž malé množství vymočené tekutiny.

Někdy je možné, že se v těle úplně nečekaně vytvoří drobný kamínek, který sám „odejde“. Člověk nemusí nic zjistit a nikdy více nemá problémy. Častější je však výskyt močových kamenů u osob s vrozenými předpoklady nebo s dlouhodobě nesprávnou životosprávou; pokud existují příčiny, které potíže vyvolávají, onemocnění se projevuje po dlouhé životní období.

O příčinách onemocnění se neví mnoho, ale usuzuje se, že člověk sám může do značné míry zabránit vzniku močových kamenů.

Doporučená výživa

Strava s přiměřeným (oproti našim představám s podstatně nižším) obsahem bílkovin je vhodná pro pacienty s jakýmikoli ledvinovými potížemi, tedy i s kameny. Kyselé zplodiny látkové výměny bílkovin otravují tkáň ledvin a při uvolňování velkého množství vápníku z kostí (viz kapitola Osteoporóza) dochází ke zvýšené koncentraci vápníku v moči. To je ideální předpoklad pro vznik močových kamenů. Nebezpečí vzniku kamenů je přímo závislé na spotřebě masa. Čím více masa v potravě, tím větší riziko.

Tvoření močových kamenů může vyvolat mléko. Výzkum univerzity v Chicagu ukázal, že laktóza i kalcium kravského mléka ovlivňují vznik kamenů.

Doporučuji naprostou abstinenci. Alkohol dráždí močové ústrojí a podporuje vznik kamenů.

Snižte příjem rafinovaného cukru i sladkostí. Bílou mouku nahraďte celozrnnou. Nadbytek cukrů vytváří předpoklady pro vznik vápenatých kamenů.

Velmi vhodná je netučná dieta a neslaná dieta.

Lidé se sklonem k močovým kamenům by měli jen zřídka konzumovat potraviny, které podporují vznik oxalátových sloučenin. Jsou to tyto potraviny: černý čaj, čokoláda, kakao, káva, nápoje cola, pivo, jablka, hroznové víno, fazole, rebarbora, endívie, špenát, mandle, rajčata, fíky, švestky, rybíz, angrešt, brusinky.

Nepoužívejte worcesterskou ani sójovou omáčku.

Zvyšte přívod vlákniny. Snižuje vylučování vápníku močí.

Čerstvá pomerančová šťáva může být účinnou ochranou před vznikem urátových kamenů.

Vyhýbejte se vitaminům C a D v tabletkách. Kyselina askorbová (vitamin C) ve velkých dávkách může zvýšit vylučování kyseliny oxálové, a tím také zvýšit sklon ke tvoření kamenů. Vitamin D stimuluje tvorbu hormonu, který ovlivňuje vylučování vápníku. Také chemické složení šumivých léků a vitaminů zvyšuje pravděpodobnost urolitiázy (močových kamenů).

Přiměřenou výživou lze riziko vzniku močových kamenů snížit až na 1/3.

Vodoléčba

Nejjednodušším a nejbezpečnějším způsobem léčby ledvinových kamenů je dostatečný příjem tekutin. Pacienti by měli během dne vypít každou hodinu 1 sklenici čisté vody a před spaním 2 sklenice. Při probuzení v noci by měli vypít další sklenici. Příjmem velkého množství tekutin se z těla odplavují látky, z nichž kameny vznikají – koncentrovanost těchto látek se sníží. Aby však nedošlo k nadměrnému vyplavení minerálů z těla, musí být strava pestrá, musí obsahovat hodně zeleniny, ovoce a obilnin.

Všeobecné rady

Dlouhé ležení zhoršuje vylučování moči a nepříznivě ovlivňuje látkovou výměnu vápníku. Snažte se proto denně o fyzickou aktivitu. Doporučuji dostatek pohybu a přiměřené práce venku.

Analgetika zvyšují riziko vzniku kamenů. Neužívejte léky bez doporučení lékaře a při sebemenších náznacích onemocnění.

V případě lehkého krvácení z močových cest pijte denně 3-4 šálky čaje z kokošky, pastuší tobolky. Čaj připravíte spařením 1 vrchovaté lžičky suché natě šálkem vařící vody.

MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)

Počet přečtení: 17112
Datum: 13. 2. 2009