Můj lékař se nikdy mou stravou nezabýval. Jen mi ordinoval prášky k užívání.
Předpisují léky poškozující imunitní systém, jako např. kortikosteroidy, v naději, že tyto léky zánět zmírní a následnou ztrátu ledvinové tkáně omezí.
Ve většině případů dlouhodobého onemocnění ledvin žel nejsou k dispozici prakticky žádné účinné léky. Když jednou chronické selhávání ledvin začalo, je tím dopředu určen běh dalších událostí: dochází k trvalému zhoršování funkce ledvin stálým tempem, které dovoluje přesnou předpověď data, kdy bude dosaženo konečného stadia ledvinového selhání a pacient bude k přežití potřebovat pomoc umělé ledviny.
Protože se tato nemoc postupně zhoršuje a navíc na ni v současnosti neexistuje žádná léčba, a to ani léky, ani chirurgicky, neměla by se opomíjet možnost pomoci pacientovi doporučením změny stravy. Studie, které by určily přesnou roli jednotlivých potravin při vzniku a možném léčení chronické glomerulonefritidy, ještě nebyly vypracovány. Je však důležité, aby tyto výzkumy proběhly brzy, protože v potvrzení role, jakou potrava při glomerulonefritidě hraje, se skrývá potenciál pro bezpečnou a účinnou metodu prevence a léčení této často smrtelné choroby.
Vzhledem k tomu, že terapie stravou je zcela bezpečná a nic nestojí, měl by změnu jídelníčku vyzkoušet pod lékařským dozorem každý pacient trpící chronickou glomerulonefritidou neznámého původu. U lidí s nemocemi vyvolanými komplexy antigenů a protilátek přinese zřejmě největší prospěch vyřazení mléka a mléčných výrobků ze stravy. Při alergických onemocněních může však na ledviny působit i celá řada dalších potravin, např. vejce, maso, pšenice a kukuřice. Při vyhledávání problémových potravin je dobré použít eliminační dietu. (Podrobnosti o této dietě jsou uvedeny v příloze.)
I když potenciálnímu prospěchu, přinášenému odstraněním potravinových zdrojů komplexů antigenů a protilátek a snížením množství cholesterolu a tuků ve stravě, bylo dosud věnováno až příliš málo vědecké pozornosti, role jednoho výživového prvku pro pomoc lidem s glomerulonefritidou a dalšími formami chronického onemocnění ledvin byla již přesvědčivě prokázána. Největší prospěch přináší při změně výživy snížení celkového příjmu bílkovin ze stravy. Tím se nejenom sníží množství odpadních produktů z bílkovin, jako je močovina, ale ve většině případů může být postup probíhající nemoci zpomalen nebo zastaven, zvláště když je se změnami započato v raném stadiu onemocnění.
Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob