Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Může jídlo, které jíme, přímo způsobovat různá onemocnění?

V dnešní společnosti se stále více lidí stravuje mimo domov. V restauracích či jídelnách se potraviny vaří, pečou, smaží, upravují se nejrůznějšími způsoby, přidává se do nich sůl nebo cukr, resp. další pochutiny. Tak vznikají tučná, na vitamíny a minerály chudá jídla.
Rubrika: Stravování
|
Typ článku: Rady lékaře

Zemědělské farmy chovají zvířata v klecích, bez možnosti pohybu a za aktivní pomoci antibiotik či hormonů. Výsledkem jsou tlustší krávy nebo vepři, z jejichž masa lze připravit řízky s dvojnásobným obsahem tuku oproti zvířatům s možností volného pohybu. Problémem je, že za tento „pokrok“ těžce platíme.

To v zásadě potvrzují epidemiologické studie. Před sto lety umíralo na aterosklerotická onemocnění cév pouze 10-15 obyvatel. Dnes je to již okolo 55 procent. Také na rakovinu umíralo tehdy méně než 6 procent lidí, zatímco dnes se toto číslo blíží 26 procentům. Přímo explozivní nárůst těchto onemocnění byl zaznamenán po 2. světové válce, kdy si lidé najednou mohli dovolit stravu skládající se především z potravin živočišného původu. Potravinářský průmysl také začal produkovat stovky vysoce upravených jídel, která byla hodně energetická, ale přitom chudá na vitamíny a další nezbytné látky.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 3450
Datum: 30. 4. 2010