Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Na internetu jsem se dočetla o nových odhaleních o kravském mléku, které způsobily v USA ostrou polemiku mezi výrobci mléka a nezávislými skupinami, které se snaží upozornit na možné rizika konzumace mléka a mléčných výrobků.

Pokud vím, v kravském mléku byl před několika roky objeven jeden silný regulační faktor (IGF-1 – inzulínu podobný růstový faktor), který dává signál buňkám, aby se dělily a rostly. Všechno je v pořádku, pokud tento signál dostávají buňky zdravé.
Rubrika: Mléko
|
Typ článku: Rady lékaře

Lehce si však domyslíme, co se stane, pokud tento signál působí i na buňky nádorové – začnou se množit a nádor roste ještě rychleji. To, že v těle zdravého člověka vznikají denně stovky rakovinových buněk, které musí náš imunitní systém odstranit, je dávno známá věc. Nikdo neví, kdy přesně rakovina v těle vzniká a jak rychle se rozvine, ale látky jako je IGF-1 ji mohou podstatně urychlit.

Úřad pro registraci potravin a léčiv v USA ještě před dvěma lety vyhlásil, že IGF-1 se po konzumaci mléka do krve nedostává, protože ho zničí kyselina v žaludku. Dnes se však ví, že jednorázová dávka mléka (už několik deci), může zvýšit množství IGF-1 v krvi člověka o 10-17 %. Než bude otázka bezpečnosti kravského mléka pro člověka vyřešena definitivně, rozhodl jsem se omezit jeho spotřebu v každé formě.

MUDr. Igor Bukovský, vědecký pracovník FÚ LF UK v Bratislavě, odborník v oblasti výživy a prevence chorob

Počet přečtení: 3509
Datum: 3. 11. 2010