Negativní vliv deprese na schopnost se učit a úspěšnost v zaměstnání
Starší studenti a dospělí s mírnými až velmi vážnými depresivními stavy běžně vynechávají i několikadenní pracovní proces. Deprese brání studentům v úspěšném ukončení studia a ztěžuje jim možnost získat a udržet si práci v dospělém věku. A pokud si i práci najdou, obvykle podávají jen slabé výkony. Neschopnost pracovat a neuspokojivé výsledky následně ovlivňují jejich současné zaměstnání i vyhlídky do budoucna.
Naneštěstí, v současné společnosti se deprese u mladých lidí vyskytuje stále častěji. Čím je osoba, kterou postihne deprese, mladší, tím je vyšší i pravděpodobnost, že se sníží její schopnost učit se a v budoucnu úspěšně zvládat zaměstnání.
Z pěti set testovaných třicetiletých osob trpících depresí až 43 % uvedlo, že prodělalo depresi před dovršením dvacátého druhého roku života anebo je postihla už v dětství. U žen a mužů, kteří prožili depresi v raném věku, byla vyšší pravděpodobnost, že se nikdy neprovdají a neožení, a nižší pravděpodobnost, že ukončí vysokoškolská studia. Přitom ženy s depresí prožitou v dětství měly o 50 % nižší pravděpodobnost, že dosáhnou vysokoškolského vzdělání než ženy s depresí v pozdějším věku. To pravděpodobně omezilo nejen jejich výběr zaměstnání, ale také jejich roční výdělek před dovršením třiceti let. Jak je vidět, hledání příčin a přiměřená léčba deprese je ještě důležitější, objeví-li se v mladém věku.
Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.