Nejlepší proti zácpě
Značné množství lidí pak hledá pomoc v užívání různých projímadel, za která utratí doslova miliony. Úlevy je možné dosáhnout mnoha způsoby. Existuje množství projímadel bylinného původu. Jedním z nejpopulárnějších je psyllium (jitrocel blešník).
Semena psyllia zvyšují díky bohatému obsahu vlákniny váhu stolice, čímž udržují ve stolici vodu. Nejběžnějším projímadlem v mnoha zemích je lék zvaný "metamucil", který obsahuje právě psyllium. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje psyllium k léčbě chronické zácpy, a to právě proto, že obnovuje trávicí funkce a podporuje dobré trávení. Užívání psyllia je doporučováno také v případech, kdy je třeba dosáhnout mírného posunu ve střevech, při hemeroidech, a dále pacientům, kteří trpí trhlinami v oblasti řitního otvoru a ženám během těhotenství. Užívá se také (spolu s pšeničnými otrubami) při léčbě podrážděného trávicího traktu.
Co je psyllium?
Známe tři druhy jitrocele, jehož slupka obsahuje zralá, suchá semena. Jitrocel psyllium a jitrocel indica jsou z komerčních důvodů pěstovány v severní Francii a Španělsku. Jitrocel ovata, který je původně také středozemní rostlinou, se nyní hojně pěstuje i v Indii, Pákistánu a Iránu. Psyllium se pěstuje rovněž v Arizoně.
Semena psyllia jsou oválná, o délce asi 3 mm, v jejich středu se nachází viditelná prohlubenina, takže vzhledem trochu připomínají koňské uši. Semena jsou bohatá na polysacharidy, proto při styku s vodou zvětší svůj objem až desetinásobně. Je tak možné využívat jejich schopnosti vázat tekutiny a zvyšovat viskozitu (lepkavost) obsahu v zažívacím traktu. Psyllium účinkuje proti průjmu
Bezpečné užívání psyllia
Běžnou denní dávkou jsou dvě vrchovaté lžičky podrcených semen nebo jedna lžička podrcené slupky rozmíchané ve sklenici vody nebo džusu. Nápoj je nutno vypít předtím, než tekutina zhoustne.
Psyllium je bezpečným a účinným projímadlem. Alergické reakce byly hlášeny pouze v ojedinělých případech. Součástí bezpečného užívání je příjem dostatečného množství tekutin (asi jeden šálek vody na každých 10 gramů prášku psyllia) - příjem malého množství tekutin může zapříčinit ucpání jícnu nebo střev.
Psyllium se většinou dobře stravuje a to bez problémů s nadýmáním. Bezpečné je i jeho dlouhodobé užívání. Nicméně se nesmí užívat současně (ve stejnou dobu) s jinými léky: mohlo by dojít k jejich opožděnému vstřebávání a tedy ke zpožďování účinku. Psyllium může rovněž poněkud zpomalit proces vstřebávání minerálů ze stravy.
Na snižování cholesterolu
Rozpustná vláknina nacházející se v psylliu snižuje hladinu cholesterolu - ovšem při současné konzumaci jídel s nízkým obsahem tuku. Organizace FDA povolila v nedávné době v USA (u nás vykonávají podobnou funkci Hygienické stanice a Ministerstvo zdravotnictví) přidávat psyllium j do určitých potravinových výrobků s odůvodněním, že vláknina psyllia snižuje riziko srdečních nemocí. Semena psyllia rovněž obsahují menší množství určitého fytosterolu, který je znám svojí schopností snižovat cholesterol. Osobám se zvýšenou hladinou cholesterolu může psyllium jeho hladinu snížit až o deset procent, a to již při užívání 10 gramů prášku psyllia denně.
Psyllium je možné užívat také jako moučku a součást obilných výrobků. Užívání psyllia přitom neovlivňuje hladinu HDL cholesterolu nebo triglyceridů.
Částečná pomoc diabetikům
Vláknina psyllia je známá svojí schopností snižovat hladinu cukru v krvi. (Rozpustná vláknina po jídle většinou ředí insulin.) Diabetikům II. typu z toho plyne prospěch: mohou lépe kontrolovat svoji hladinu cukru v krvi. Když diabetici tohoto typu (s nepříliš zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi) užívali 5 gramů psyllia denně, došlo u nich ke snížení hladiny cukru v krvi o jedenáct až devatenáct procent a dále ke snížení hladiny LDL cholesterolu o třináct procent - k tomu všemu v průběhu pouhých osmi týdnů.
Dlouhodobé účinky
Užívání psyllia má další doprovodné pozitivní účinky: je doporučováno i jako potravinový doplněk, který vede ke snižování váhy. Nedávno se přišlo na to, že když žena tři hodiny před jídlem zapije dvacet gramů psyllia třemi šálky vody a po jídle tuto proceduru zopakuje, výrazně to posílí její pocit nasycenosti a uspokojení. Při pravidelné konzumaci psyllia byl zaznamenán významný pokles spotřeby tuků a kalorií.
Dle jiného výzkumu prováděného na pacientech trpících nadváhou (kterým byla nasazena redukční dieta) se zjistilo, že psyllium u nich zřetelně snižovalo riziko tvorby žlučových kamenů.
Závěr
Psyllium můžeme považovat za bezpečný, dobře stravitelný a prospěšný potravinový doplněk, který se vedle odstraňování problémů se zácpou podílí i na regulaci hladiny cukru a lipidů v krvi.
Dr. Winston Craig, profesor výživy na Andrews University