Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Není přece možné nejíst maso! Potřebujeme je, abychom měli sílu…

Někteří lidé pociťují během prvního týdne na zdravé stravě únavu a slabost. V naší společnosti se masu mylně přisuzuje, že dodává sílu.
|
Typ článku: Rady lékaře

Na stravě, která maso neobsahuje, můžete mít zpočátku pocit, že vám něco chybí. Měly by vás uklidnit experimentální studie, které prokázaly, že vytrvalost se dá zvýšit až třikrát, když člověk přejde ze stravy založené na konzumaci masa a sýrů na stravu založenou na konzumaci škrobů.

V jedné velmi optimistické studii se ukázalo, že cyklisté byli schopni vydržet o 300 procent větší zátěž, když přešli z tuků jako hlavního zdroje energie na uhlohydráty. Doba, kterou dokázali šlapat na stacionárním bicyklu, se prodloužila v průměru z 57 minut na 167 minut.

Pokud však budete konzumovat příliš málo kalorií, může dojít k reálným pocitům slabosti, zvlášť pokud stále ještě konzumujete stejné porce jako dříve. Strava založená na komplexních sacharidech obsahuje velmi málo kalorií. V takovém případě postačí zvýšení dávek potravy. Slabost se také běžně vyskytuje u lidí, kteří užívají léky na krevní tlak (zvláště u skupiny léků, kterým se říká betablokátory), léky na cukrovku a sedativa. Je nutné pod dohledem lékaře dávky podávaných léků přizpůsobit.

S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.

Počet přečtení: 5165
Datum: 5. 11. 2012