Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Nezapomínejme na vodoléčbu

Voda má jedinečné terapeutické vlastnosti. Dokáže zklidnit mysl, uzdravit tělo i uhasit žízeň.
Rubrika: Voda
|
Typ článku: Články

Mnozí se nabíjejejí na břehu oceánu, když naslouchají vlnám či bušení příboje. Další rádi pozorují vysoké kaskády vodopádů. Ke zklidnění mysli přispěje i šumění fontány či horského potoka nebo říčky. Teplá sprcha nebo koupel či sauna poslouží k relaxaci, zatímco studená sprcha zapůsobí naopak povzbudivě. Pouhých deset minut ve vířivce odstraní úzkost a zvýší pocit pohody.

Voda se nejen v tekuté podobě, ale také v podobě ledu či páry používá ke zmírnění bolesti a úzkosti, při léčení různých poruch a pro podporu zdraví. Terapeutické využití vody má dlouhou historii. Již ve starověké egyptské, řecké a římské kultuře byly koupele známým léčebným prostředkem. Hippocrates předepisoval nemocným koupele v pramenité vodě. Římští lékaři Celsus a Galen se snažili předcházet onemocněním koupelemi v teplé a chladné vodě. Islámské lázně se užívaly k očištění, pro odpočinek i potěšení.

V Rakousku se na začátku 19. století stal známým průkopníkem používání vodoléčby Priessnitz. Za působení dr. Kellogga byla vodoléčba populární i v americkém sanatoriu v Battle Creeku. Hydroterapie jsou i dnes oblíbené v lázních a střediscích životního stylu, kde se používají na tišení bolesti, pro úlevu od bolení hlavy, proti bolavým svalům a kloubům, ke snížení horečky a jako prostředek, který napomáhá celkovému zotavení.

Užívání horké vody člověka uvolňuje, zatímco studená voda naopak povzbuzuje. V rámci určitého rozpětí platí, že čím větší je výchylka od teploty těla, tím je účinek silnější. Střídání teplé a studené vody zlepšuje krevní oběh a posiluje imunutu. Doporučuje se střídat tři minuty horké vody s 20-30 vteřinami vody studené. Mezi terapeutické způsoby vodoléčby patří třetí žínkou, obklady, zábaly, koupele nohou, vířivky, sprchy a střiky. Účinné užívání vodoléčby si vyžaduje čas a znalosti.

Studená voda se běžně užívá na redukci zánětu. Pacienti s rakovinou jsou svědky toho, jak se po nasazení studené vody zvyšuje počet jejich bílých krvinek. Užívání vodoléčby studenou vodou přineslo u pacientů s chronickým obstrukčním plicním onemocněním snížení četnosti infekcí, došlo ke zvýšení počtu bílých krvinek a zlepšení celkového stavu. Vodoléčba se používá i při revmatoidní artritidě, osteoartritidě, ankylózní spondilitidě, fibromyalgiii a omrzlinách.

Proplachování nosních dírek slaným roztokem dokáže ulevit od příznaků akutního zánětu dutin. U pacientů se selháváním srdce se po teplé koupeli nebo mírném saunování projevilo zlepšení kardiačních funkcí. Dětem, které trpí astmatickou bronchitidou, mohou přinést úlevu některé specifické druhy vodoléčby.

Vodoléčba ulevuje od bolesti a napomáhá uvolnění. Při střevních křečích přinese úlevu podávání teplé vody. Ledové obklady se dají užít při bolestech zad, zranění kolene a při léčbě hemoroidů. Pára se často používá jako nosič éterických olejů, které se používají při léčbě dýchacích cest.

Vodoléčba také napomáhá rychlejšímu zotavení po fyzickém zatížení. Lidé, kteří si dopřáli po sportovní aktivitě sprchu a třicetiminutovou koupel ve vířivce, měli poté nižší srdeční frekvenci a nižší krevní tlak než ti, kteří třicet minut odpočívali vleže.

Winston Craig, www.vegetarian-nutrition.info

Počet přečtení: 2042
Datum: 11. 4. 2019