Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Hydroterapie

Voda je jedním z nejúčinnějších léčivých prostředků. Je také nejlevnější a snadno dostupná. Existuje mnoho způsobů, jak může voda napomáhat a urychlovat hojení. Mnoho kultur v minulosti používalo nějakou formu vody (hydro) jako lék na nemoci.
Rubrika: Voda
|
Typ článku: Články

Zejména Finové jsou známí tím, že jako formu léčby používají sauny a následné ledové "ponory". Vzhledem k dlouholetým zkušenostem se saunou Finové nashromáždili působivý soubor vědeckých důkazů dokumentujících jejich blahodárné účinky na zdraví. Sauny jsou skvělé, ale k vodní terapii je nepotřebujete.

Fakta o sauně

Pravidelné užívání sauny je pro Finy tak nedílnou součástí jejich kultury, že Finové vlastní více saun na obyvatele než kdekoli jinde na světě (2 miliony, tedy přibližně jednu na každou domácnost). Saunu považují za "lékárnu chudých", která dokáže vyléčit mnoho neduhů. Často se (v minulosti) rodili v sauně. Při vyjednávání s ruskými diplomaty (v minulosti) používali "saunovou diplomacii".

15-25 minut v sauně a následně 30-60 vteřin ve studené vodě je protokol s největším přínosem pro zdraví. Kromě toho, že je velmi osvěžující, šok z krátké studené procedury po horké přináší velkou podporu bojové síly imunitního systému.

4 snadné způsoby domácí hydroterapie

Žádná sauna? Žádný problém! Sauna je jen jedním z pěti jednoduchých způsobů, jak využít léčivé síly horké a/nebo studené vody:

Kontrastní sprcha. – Zkuste zvýšit teplotu vody, jak jen to jde, aniž byste se opařili. Zůstaňte v horké vodě asi 2-3 minuty, nebo dokud nebudete pěkně zapaření. Otočte knoflíkem na studenou asi na 30 sekund. Tento postup opakujte 3-5krát. (Možná bude potřeba, abyste se k tomu dopracovali!)

Skočte do horké vany (nebo teplé koupele). – Horké vany a horké koupele jsou vynikajícím způsobem, jak zvýšit tělesnou teplotu.

Vyzkoušejte Thermophore®. – Vědci zjistili, že vlhké teplo proniká do těla 27krát lépe než suché. Jedním z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů přenosu vlhkého tepla je horký fomulační přístroj Thermophore®. Tato zařízení, která mají ovládání tepla a vypadají jako vyhřívací polštářek, jsou levná a méně pracná než horké a studené obklady používané v minulých dobách.

Vyzkoušejte Fomentations. – Dalším snadným způsobem, jak zavést hydroterapii u vás doma, jsou horké a studené obklady. Dříve se k obkladům používaly ručníky namočené ve vodě, vyždímané a poté zahřáté na stojanu nad vařící vodou. S příchodem mikrovlnných trub se stal tento proces mnohem jednodušším. Příprava horkých obkladů pomocí mikrovlnné trouby:

Ručník střední velikosti navlhčete, pak ho trochu vyždímejte, aby nebyl příliš rozmočený. Ručník vložte do igelitového sáčku a zavažte jej uzlem, aby byl sáček uzavřen. Plastový sáček s ručníkem uvnitř vložte do mikrovlnné trouby a zahřívejte ho minutu nebo dvě - podle toho, jak to bude potřeba, aby byl dostatečně horký. K vyjmutí horkého ručníku ze sáčku použijte kuchyňské chňapky.

Horký mokrý ručník zabalte do suchého ručníku a přiložte přímo na pokožku na části těla, kterou potřebujete ošetřit.

Obecně platí, že fometační ošetření zahrnuje 3-5 minut horkého ošetření následovaného 30-60 sekundami studeného ošetření. Toto střídání by se mělo opakovat nejméně třikrát.

Upozornění: Pokud máte problémy se srdcem nebo arytmii, nezkoušejte léčbu horkem a chladem. Ačkoli lidé, kteří jsou fyzicky zdatní, zvládnou kontrastní procedury velmi dobře, šok způsobený chladem může být pro některé lidi příliš silný.

Dávejte si na toto pozor

Další informace pro všechny, kteří používají vodoléčbu: Zvláštní pozornost je třeba věnovat dětem, starším lidem a hubeným osobám. Místnost používaná pro procedury by měla být teplá a bez průvanu. Nohy pacienta by měly být udržovány v teple. Po ošetření by si pacienti měli obléci teplý suchý oděv a alespoň 30 minut odpočívat.

Zlepšení funkce imunitního systému. – Hydroterapie (ať už v sauně, ve vaně nebo v jiné formě) je jedním z nejlepších způsobů, jak aktivovat imunitní systém a odvrátit bezprostřední hrozby pro tělo.

Zvýšený krevní oběh. – Při normální pokojové teplotě cirkuluje v blízkosti kůže asi 10 % lidské krve. Teplo sauny, horké vany nebo podobné terapie přivádí k povrchu těla asi 50 % krve. Tato činnost sama o sobě způsobuje cirkulaci krve.

Detoxikace. – Saunování a další potní terapie jsou jedním z nejlepších způsobů, jak zbavit tělo toxinů, jako jsou odumřelé kožní buňky, nečistoty, oleje, viry a dokonce i těžké kovy.

Úleva od bolesti. – Když hluboké tělesné tkáně dosáhnou teploty přibližně 37,8 °C (100 °C), nervová zakončení přestanou reagovat na bolest. Uvolňují se také beta-endorfiny a noradrenalin, přirozené tělesné látky tlumící bolest.

Lepší nálada. – Vědci zjistili, že terapie horkou vodou (např. saunování) zvyšuje hladinu hormonů dobré nálady v těle, jako jsou dopamin, serotonin, endorfiny a oxytocin.

Zklidnění bolavých svalů. – Měkké, pronikavé teplo velmi uklidňuje svaly na těle. Spojovací tkáně jsou také poddajnější, což vede k menšímu napětí ve svalech a kloubech.

Rychlejší metabolismus. – I když někteří lidé argumentují proti přínosům vodoléčby nebo sauny při hubnutí, tyto procedury skutečně podporují metabolismus.

Zlepšení funkce srdce. – Vysoké teplo a nízká vlhkost při typické vodoléčbě způsobují rozšíření cév, což zvyšuje kardiovaskulární aktivitu bez zvýšení krevního tlaku.

Ponoření ledního medvěda - třída sama pro sebe! – Výzkumníci v Nizozemsku zjistili, že "ponory ledních medvědů" (jak se někdy říká šokujícím skokům do ledové vody) mají za následek: Příval adrenalinu, který spouští produkci protizánětlivého cytokinu IL-10, který následně potlačuje zánětlivou reakci. Výrazné změny v hladině kyslíku a CO2, které mohou být zvláště prospěšné pro zlepšení funkce imunitního systému.

Klíčem k dobrému zdraví je také pití vody, neboli "vnitřní hydroterapie".

Zde je pět důvodů, proč:

  1. Pokud jste dehydratovaní, zpomaluje se váš lymfatický systém. To je velmi špatná zpráva, protože lymfatický systém pomáhá bojovat proti vetřelcům způsobujícím nemoci. Udržuje také hladinu tekutin v těle, vstřebává tuky a odstraňuje buněčný odpad.
  2. Pití teplé vody rozpouští hleny a pomáhá je odvádět z dýchacích cest. Pití teplé vody tak může skutečně přinést úlevu od kašle, bolesti v krku nebo ucpaného nosu.
  3. Pití teplé vody pomáhá zvyšovat tělesnou teplotu. To zase pomáhá tělu uvolňovat toxiny a čistit krev.
  4. Pití horké vody může zlepšit krevní oběh tím, že odbourává tukové zásoby v krvi. Studená voda uvnitř naopak může ztuhnout olej přítomný v trávené potravě. Výsledkem je tuk usazený na střevních stěnách.
  5. Pití horké vody může také přispět k tomu, aby byla stolice pravidelná, zdravá a bez bolesti. Sklenice nebo dvě teplé vody ihned po ranním vstávání mohou udělat zázraky, aby se stolice urychlila.

Kolik vody byste měli vypít?

Odpověď: Dostatečné množství, aby byla moč čistá. Další často používané pravidlo zní: vypít denně půl unce vody na každý kilogram tělesné hmotnosti.

Z knihy Eddie Ramireze Krotitelé pandemie. Vydaly Prameny zdraví.

Počet přečtení: 141
Datum: 23. 10. 2023