Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Novodobé objevy ve výzkumu bolesti zad

Problémy se zády jsou nejen v Evropě jedním z nejčastějších důvodů pracovní neschopnosti. I proto se vědci snaží najít cestu, jak lidem dlouhodobě od těchto zdravotních komplikací ulevit.
|
Typ článku: Články

Představujeme vám proto vybrané studie, které mohou svými výsledky v budoucnu pozitivně ovlivnit lékařskou péči a postupy, jež povedou k odstranění či zmírnění potíží s páteří.

Antibiotika na plotýnky

Největší novinku představuje studie o léčbě chronických bolestí zad European Spine Journal. Odhalila, že lze až 40 % tohoto typu nemocí vyléčit požíváním antibiotik. Ve vyhřezlých ploténkách se objevuje bakterie, která obývá i v zubech. Má totiž ráda neprokrvené oblasti. Smůlou je, že vylučuje kyselinu, jež poškozuje kosti. Dle testů na ni údajně zabírají antibiotika.

Vůči této teorii má ale část světové lékařské obce výhrady. Pozitivní je, že se vědci stále snaží objevit způsob, jak odstranit a maximálně snížit bolesti i nemoci zad. Dlouhodobě se tak například hovoří o pozitivním vlivu pohybu, zdravé stravy, dobré ortopedické obuvi a kvalitní zdravotní matrace na zpomalení rozvoje jednotlivých obtíží se zády.

Typ matrace a bolest v oblasti bederní páteře

Přemýšlíte-li nad správným výběrem matrace, pomůže vám výsledek španělského výzkumu z roku 2003. Zdejší vědci zjistili, že středně tvrdá matrace snižuje bolest zad během dne i noci. Pokud vás záda trápí, volte lůžko, které nebude příliš tvrdé ani měkké.

Kouření a bolestivost

Ve výzkumu Americké akademie ortopedických chirurgů se letos potvrdilo, že kouření představuje faktor, jenž zvyšuje bolestivost u lidí, kteří trpí poruchami páteře. Ti pacienti, kteří v průběhu léčby kouřit přestali, zaznamenali větší úbytek bolesti, než stálí kuřáci.

Dědičnost

Důležitý milník představuje i fakt zjištěný vědci z Královské akademie v Londýně. Objevili totiž, že se degenerace plotének v 65-80% dědí. Tato informace může pozitivně ovlivnit vývoj nových léků. Výzkumníci zároveň doplňují, že lze nástup nemoci ovlivnit i životním stylem.

Počet přečtení: 4338
Datum: 25. 9. 2013