Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Odhalte situace, kdy svým zubům škodíte

Zuby jsou vaše vizitka. Co uděláte, když potřebujete na někoho zapůsobit? Usmějete se. Podle vašich zubů si o vás dotyčný ihned vytvoří obrázek. Staráte se o ně dostatečně?
|
Typ článku: Články

Jak zubům škodíme

V první řadě zubům škodí nezájem. Každý zubař vám zdůrazní, že si svůj chrup máte čistit minimálně dvakrát denně. Péče o zuby ovšem nekončí v koupelně. Měli byste dvakrát ročně poctít svého zubaře návštěvou a odbýt si tak svou preventivní prohlídku. Jednou za šest měsíců zajděte také na dentální hygienu. Hygienistka vám zuby perfektně vyčistí, a navíc vás naučí, jak se o ně postaráte doma. Sbohem, zubní kazy.

Čeho je moc, toho je příliš

Čím zubům přitěžujete? Paradoxně přehnanou péčí. Možná právě vy patříte mezi malou skupinu lidí, která si čistí zuby obsedantně po každém jídle. Dentální hygienistka Monika Sojková, DiS, která působí na Dentální klinice Jana Stuchlíka v Praze, radí: „Po každém jídle není třeba. Příliš časté čistění chrupu naopak může i poškozovat sklovinu v důsledku působení kyselin. Nejdůležitější je čistit chrup před spaním, kdy slina neomývá povrch zubu, a tím mají bakterie prostor k rozkladu.”

Žijete zdravě?

To, že zubům neprospívá špatná životospráva (kouření, káva, sladkosti) vám asi zdůrazňovat nemusíme, ale možná by vás nenapadlo, že při konzumaci některých pochutin se vyplatí s čištěním počkat půl hodinu. Proč? Protože obsahují kyseliny, které naleptávají zubní sklovinu, a čištěním můžete tento efekt zhoršit. Jedná se zejména o víno a tyto potraviny:

  • citróny
  • pomeranče
  • čerstvé ovocné šťávy
  • octové zálivky
  • mléčné kysané výrobky a podobně

Pokud se vám nechce čekat 30 minut, než se budete moci pustit do péče o své zuby, vezměte si žvýkačku. Díky větší produkci slin se celý proces urychlí a pH v ústech se vám dříve neutralizuje.

Špatná technika

Čistíte si zuby pouze směrem sem a tam? Chyba. Tento styl čištění se hodí pouze pro tu část zubů, kterou koušeme. Mezi dásní a zuby bychom měli něžně kroužit a pak nečistoty stáhnout směrem dolů. Nezapomínejte ani na vnitřní strany, zadní zuby a mezizubní prostory. Na dentální klinice vám poradí, zda je pro vás vhodná mezizubní nit nebo speciální kartáček. Dalším prohřeškem je přílišné tlačení. Krásných a zdravých zubů nedocílíte agresivitou, tou získáte pouze pravý opak.

A jak je to s vybavením?

Zubům ubližujete i špatným výběrem kartáčku a ústní vody. Pozor na to. Kartáček by měl být jemný, aby zbytečně nedráždil dásně a při výběru ústní vody dohlédněte na to, aby neobsahovala alkohol. S podrobnějším výběrem kartáčků, past, zubních vod a dalším vybavením vám opět pomohou specialisté na dentální hygieně. Zajděte tam a své zuby si hýčkejte, ať vám slouží co nejdéle.

Počet přečtení: 3059
Datum: 8. 2. 2017