Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Podnebí a my

Podnebí má na naše zdraví mnohem silnější vliv, než se může na první pohled zdát. Všechny meteorologické změny - ve větší či menší míře - ovlivňují lidský život.
|
Typ článku: Články

Studie např. ukázaly, že až 88 % populace příznivě reaguje na vysoký tlak vzduchu (pěkné počasí) a 76 % bývá negativně ovlivněno nízkým tlakem (špatné počasí); téměř všichni špatně snášejí mlhy a dlouhotrvající deště.

Přestože pěkné počasí má každý rád, i ono může mít negativní účinky. Pokud totiž trvá příliš dlouho beze změn, klesá jeho vlivem schopnost lidského organismu přizpůsobit se změnám teploty. Potom každý teplotní výkyv může způsobit nachlazení. Na druhé straně ani příliš časté změny počasí nejsou žádoucí, protože zvyšují nervové napětí a mohou dokonce vyvolat i psychické potíže.

Jedním z důležitých klimatických vlivů je ionizace vzduchu.

Nechce se vám pracovat - mohou za to kladné ionty!

Kladné ionty se tvoří za následujících podmínek:
Když svítí slunce a je jasná obloha, před bouřkou a vlivem intenzivního záření, které vzniká během erupcí na Slunci.
V dopravních prostředcích, kdy dochází vlivem rychlosti ke tření vzduchu, při němž se na vnější straně vozu tvoří záporné ionty, které způsobují, že se cestující uvnitř vozidla nabíjejí kladnými ionty (statickou elektřinou). Proto se někdy stává, že když se dotkneme karosérie nebo syntetické látky, dojde k elektrickému výboji.

Vlivem teplého a suchého jižního větru (typu fén) nebo místních větrů, které přinášejí kladné ionty z horních vrstev troposféry do spodních.

V budovách, kde je vzduch na vytápění či větrání veden kovovým potrubím, které z místnosti odvádí záporné ionty, čímž dochází k vyšší koncentraci kladných iontů.

Nošením syntetických látek.

Na kladné ionty jsou především citliví ti, kdo mají sníženou schopnost adaptace. Kladné ionty u nich mohou vyvolat (při nízké koncentraci) dočasnou euforii a vzrušení anebo (při vysoké koncentraci) únavu, nevolnost, nechuť k práci, rozrušení, závratě, potíže se soustředit, migrénu, bolesti hlavy, úzkost či stres.

Vzdušné vitamíny

Záporným iontům se pro jejich blahodárné účinky na tělesné i duševní zdraví také někdy říká "vzdušné vitaminy", protože podporují tělesnou i psychickou výkonnost, vyvolávají pocit dobré tělesné kondice a optimismu a dodávají životní energii.

Záporné ionty se objevují v přírodě, zejména v lese (obecně v oblastech se zelení), na břehu moře, po dešti či po bouřce.

Téměř na každého člověka působí procházka lesem zklidňujícím dojmem a navozuje pocit tělesné a duševní pohody. Protože stromy nepronikne mnoho slunečních paprsků, je lesní prostředí osvěžující, a díky páře, která se odpařuje z listů stromů a rostlin, je i příjemně vlhké. Lesy vytvářejí i přirozenou ochranu proti větru.

Les čistí vzduch od prachu, baktérií a jiných mikroorganismů, obohacuje jej kyslíkem a sytí blahodárnými vůněmi. Lesní klima působí na nervovou soustavu jako účinné sedativum, současně zlepšuje i činnost dýchacího ústrojí.
Pobyt v lese je velmi účinným, byť téměř zapomenutým prostředkem přírodní medicíny, který se doporučuje zejména v případě stresu, úzkosti, nervozity, zánětu vedlejších nosních dutin, zánětu hltanu, alergií, bronchitidy a dalších respiračních nemocí (astmatu), poruch krevního oběhu dolních končetin, anginy pectoris či při rehabilitaci po infarktu myokardu.

Z knihy dr. Ernsta Schneidera "Encyklopedie přírodní léčby I". Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 4085
Datum: 25. 11. 2007