Pohyb a kognice
V rámci studie z roku 2010, uveřejněné v časopise Archives of Neurology, vědci zkoumali skupinu lidí s mírnou kognitivní poruchou – což jsou ti, kdo kupříkladu začínají zapomínat nebo se pravidelně opakují. Tyto lidi přiměli, aby se vždy čtyři dny v týdnu věnovali pětačtyřicet minut až hodinu denně aerobnímu cvičení. Tento režim zkoumaní jedinci dodržovali šest měsíců. Kontrolní skupina měla ve stejně dlouhém časovém období provádět pouze strečink.
Před započetím výzkumu a následně po něm byly provedeny paměťové testy. Vědci zjistili, že u osob v kontrolní skupině se kognitivní funkce nadále zhoršují. U skupiny, která se věnovala aerobnímu pohybu, se nejen nezhoršovaly, naopak se zlepšily. Po šesti měsících byly osoby zařazené do této skupiny schopny zodpovědět více testovacích otázek lépe než předtím, což znamená, že se jejich paměť zlepšila.
Následující výzkum s použitím skenování MRI ukázal, že aerobní cvičení dokáže zvrátit smršťování paměťových center v mozku, spojené se stárnutím. Podobný účinek nebyl ve skupině věnující se pouze strečinku zaznamenán. Aerobní cvičení pomáhá zlepšit průtok krve mozkem, výkonnost paměti a má vliv i na uchování mozkové hmoty.
Klíčové ale je začít s těmito změnami včas. Vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak mohou poškozovat váš mozek už záhy poté, co jste oslavili dvacáté narozeniny. Po šedesátce a sedmdesátce, kdy se poškození mozku začíná plně projevovat, už může být příliš pozdě.
Tak jako je tomu u jiných tělních orgánů, také mozek má zázračnou schopnost se vyléčit, vytvořit nová synaptická spojení okolo těch starých, učit se novému i znovu tomu starému. Ničeho takového ale není schopen, pokud jej pravidelně třikrát denně ničíte. Pokud však mozek podpoříte zdraví prospěšnou stravou a tělesným cvičením, můžete se těšit z naděje, že zůstanete mentálně fit až do pozdního věku.
Michael Greger