Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pohyb a mozek

Není žádným tajemstvím, že pohyb je skvělý pro tělo, ale co pro mozek?
Rubrika: Pohyb
|
Typ článku: Články
Mozek je koneckonců součástí těla, a to velmi důležitou součástí, která si, jak se zdá, někdy „postaví hlavu“. Stále více výzkumů dokazuje, že klíčem ke zlepšení zdraví mozku může být intervence směrem zvnějšku dovnitř. Jaké je ono tajemství úspěchu? Pohyb.

Nejenže se lidé cítí lépe a lépe fungují, jsou-li pravidelně v pohybu; věda je schopná ukázat na skutečné fyzické změny, které v mozku vyvolává fyzická aktivita. Pohyb může v mozku vést ke třem důležitým změnám.

Prvním fyzickým zlepšením je zvýšení počtu acetylcholinových receptorů v mozku. Acetylcholin je neurotransmiter přímo spojený se svalovým pohybem v periferním nervovém systému. Fyzická aktivita zvyšuje počet přenašečů. V prefrontální kůře mozkové pak hraje acetylcholin roli v oblasti pozornosti a učení. Používání pohybu přináší zlepšení pozornosti a lepší schopnost se učit.

Druhým fyzickým zlepšením je zlepšení neuroplasticity. Myšlenka, že mozek dospělého člověka může produkovat nové buňky, je poměrně nedávným vědeckým objevem. Ještě novější je zjištění, že pohybová aktivita je jedním z nejlepších způsobů, jak zvýšit neuroplasticitu. Pohyb podporuje produkci neurotropního faktoru (BDNF), jenž je klíčový pro vývoj nových neuronů. S přibývajícím věkem neurony ztrácíme; proto se začněte hýbat, abyste se bránili procesu stárnutí a zlepšili svou duševní bystrost.

Třetím fyzickým zlepšením je zvětšení objemu hipokampu. Studie provedená na Univerzitě Britské Kolumbie zjistila, že aerobní cvičení dokáže zvětšit velikost hipokampu, oblasti mozku zodpovědné za učení a verbální paměť. Zvětšení skutečného objemu mozku může odpovídat zlepšení kognitivních schopností.

Kromě těchto tří fyzických změn v mozku způsobených pravidelnou pohybovou aktivitou existuje také mnoho okamžitých výhod, které fyzická aktivita přináší. Mezi tyto přínosy patří zlepšení kognitivních funkcí v důsledku zvýšení průtoku krve mozkem a také zvýšení energie či snížení hladiny stresu a úzkosti. Pohyb způsobuje zvýšení hladiny serotoninu, což vyvolává „dobrý pocit“, který se po něm dostavuje.

Chcete-li ze svého programu fyzické aktivity získat co největší kognitivní přínos, zařaďte kombinaci aerobního a odporového tréninku, jež pro vás bude sice výzvou, ale nebude vás zcela vyčerpávat. Katedra tělesné výchovy na univerzitě v Georgii zjistila, že i pouhých dvacet minut v pohybu denně usnadňuje zpracování informací.

Každý den se objevují nové výzkumy, které dokazují přínosy cvičení a pohybu. Díky pohybu nejen lépe vypadáme a cítíme se, ale také lépe pracujeme a fungujeme.

Přidání pohybu nemusí představovat velkou životní změnu. Začněte tím, že se budete jednoduše o trochu více hýbat, a jak se budete cítit dobře, můžete si trochu přidávat. Teď právě je ideální roční období na to, abyste vyráželi na každodenní procházky anebo si zacvičit či zasportovat.

Z materiálů True Health Initiative

Počet přečtení: 162
Datum: 9. 11. 2023