Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Předpis na žlučníkové kameny

Pokud by existoval recept na žlučníkové kameny, byl by takovýto – hodně cholesterolu ve stravě. Nezapomínejme, že se cholesterol nachází pouze v živočišných produktech. Nadměrný příjem cholesterolu je hlavní příčinou přesycení žluči a následné tvorby žlučníkových kamenů.
|
Typ článku: Články

Žluč, která se nachází v žlučníku, sestává z různých látek, včetně solí, elektrolytů, bilirubinu (krevní pigment), tuků, odpadních produktů a cholesterolu.

Tento cholesterol pochází ze stravy, kterou konzumujeme, a také z cholesterolu, který si tělo samo vytváří. Když játra vyloučí nadbytek cholesterolu, žluč je tímto cholesterolem přesycená a začínají se tvořit krystalky, ze kterých se stanou tvrdé útvary, kterým říkáme žlučové kameny. Zvyšování množství nasycených tuků a cholesterolu ve stravě – jinými slovy množství živočišných potravin – žluč přesycuje. Více než 90 procent diagnostikovaných žlučových kamenů tvoří cholesterolové kameny, což znamená, že 70-90 procent jejich hmotnosti tvoří cholesterol.

Dietní vláknina hraje klíčovou roli v prevenci žlučových kamenů. (Pouze rostlinné potraviny obsahují vlákninu.) Jídelníček s nízkým obsahem vlákniny má za následek to, že zbytky potravy postupují tlustým střevem pomalejším tempem. Líný pohyb obsahu střev umožňuje větší vstřebání jednoho typu žlučové kyseliny (kyseliny deoxycholové), což zvyšuje riziko tvorby kamenů. Strava s vysokým obsahem vlákniny naopak urychluje postup obsahu střev, čímž se vstřebávání této kyseliny snižuje.

Možná bude pro vás zajímavá skutečnost, že u zvířat – na rozdíl od člověka – není známo, že by docházelo ke spontánnímu vzniku žlučových kamenů. Jedná se o důsledek faktu, že my lidé se stravujeme nepřirozeně, tedy nikoliv podle svých potřeb a takovou stravou, k jejíž konzumaci jsme byli stvořeni. Běžný jídelníček západního člověka založený na konzumaci masa, mléka a mléčných výrobků, vajec a rafinovaných potravin je výstřelkem – dříve se takto stravovala pouze aristokracie, poslední století se však takto živí mnoho lidí. Není divu, že žlučníkové kameny se dnes staly zcela běžným onemocněním.

Hubnutí a žlučníkové kameny

Je paradoxní, že výsledkem snahy zlepšit si své zdraví redukční dietou, mohou být žlučníkové kameny. Během šestnácti týdnů po zahájení diety se objeví kameny asi u 10 procent osob držících dietu a během dvanácti až osmnácti měsíců u více než 30 procent těch, kteří se podrobili chirurgickému zmenšení žaludku.

Jak vede hubnutí ke žlučníkovým kamenům? Když tělo začne ztrácet kila, cholesterol uskladněný v tukových zásobách se dostává ve značném množství do krevního oběhu a poté je vyloučen do žluče. V důsledku je žluč přesycená cholesterolem, což je hlavní příčina vzniku žlučových kamenů.

Během snahy zhubnout se žlučníkové kameny spíše objeví za následujících podmínek:

  • Jedinec, který se snaží zhubnout, trpí obezitou.
  • Dojde k celkové ztrátě váhy, která je větší než 24 procent původní tělesné hmonosti.
  • Rychlost hubnutí převýší 1,5 kilogramu za týden.
  • Jídelníček hubnoucího obsahuje velmi málo kalorií a málo tuku.
  • Hubnoucí měl na začátku vysokou hladinu triglyceridů v krvi.

I z tohoto důvodu tedy nelze doporučovat redukční kúry. Jedinou cestou k bezpečnému a trvalému zhubnutí je přechod na zdravou stravou s vysokým obsahem vlákniny a nízkým (nebo nulovým) obsahem živočišných výrobků. Takové hubnutí riziko vzniku žlučníkových kamenů nezvyšuje.

Z knihy Johna McDougalla Digestive Tune-Up. K vydání připravují Prameny zdraví.

Počet přečtení: 3850
Datum: 14. 9. 2017