Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Proti věku není léku

Do ordinace vstoupil rázným krokem asi šedesátiletý muž. Z přísného výrazu a odměřeného způsobu chování bylo jasné, že jde o nějakého velkého šéfa.
Rubrika: Dlouhověkost
|
Typ článku: Články

Dokonalý oblek, drahé hodinky a neustále vyzvánějící mobilní telefon. Jako na povel se posadil a začal vyprávět. Více než deset let vede marketingovou firmu, vždy měl pověst neúnavného dříče. Okolí ohromoval fyzickou zdatností, ještě před dvěma lety porážel na cyklistických maratónech o generaci mladší soupeře.

Loni nastal zlom. Brzy se unaví, hůř se mu dýchá, po ránu chvíli trvá, než rozhýbe ztuhlé klouby. Na kole sice ujede sto kilometrů, ale vysokému tempu skupiny už nestačí. V práci se těžko soustředí, je roztržitý a dělá chyby. Podřízení si toho začínají všímat. V obavách z nemoci se rozhodl navštívit prestižní pražskou kliniku. Obešel kardiologii, imunologii, ortopedii, neurologii, udělali mu cétéčko, odebrali krev a moč. Všechno bylo v pořádku. Po hodinovém rozhovoru jsem poznamenal, že potíže mohou být přirozeným projevem stárnutí. Rázně to odmítl. Je určitě nemocný a potřebuje se léčit. Jen najít správného lékaře.

Podle údajů OSN je dnes každý desátý člověk starší šedesáti let a v roce 2050 to bude každý pátý. Stáří se šíří rychleji než epidemie ptačí chřipky a nemoci šílených krav. Hrozbě nákazy je třeba okamžitě čelit. Elita lékařské vědy dala hlavy dohromady a řešení je na světě. "Medicína proti stárnutí, anti-aging medicína, je nově vzniklá lékařská specializace, jejímž cílem je dosáhnout co nejlepšího možného zdravotního stavu člověka a zároveň co nejvíce zbrzdit, nebo dokonce zastavit proces stárnuti," píše se v manifestu nové vědecké disciplíny.

Předpokladem účinné léčby stáří je jeho včasná diagnóza. Jste brzy unavení? Tělo je méně ohebné a začínají pobolívat klouby? Zhoršuje se vám zrak a sluch? Kůže začíná být vrásčitá a povislá? Vlasy šednou, nebo dokonce mizí? Začínáte být roztržití a ztrácíte paměť? Pravděpodobně jste onemocněli. Nejvyšší čas spěchat k lékaři. Jestliže jste zmatení a zapomětliví, čeká vás nukleární magnetická rezonance. Týmu vědců z Rothmanova výzkumného institutu v Torontu se totiž podařilo prokázat, že za to může nerovnováha v aktivitě některých oblastí šedé kůry mozkové. A farmaceutické koncerny už pracují na vývoji léků. Preparáty s obsahem jódu, růstové faktory, testosteron se postarají, abyste už nikdy nebyli popletení. Největším hitem 21. století se ale asi stane "hormon mládí" melatonin. Vzniká v epifýze lidského mozku a zásadním způsobem má zpomalovat stárnutí a posilovat imunitu. Výsledky experimentů to potvrzují. Italští vědci provedli transplantaci epifýzy starých myší myším mladým a těm starým zase voperovali epifýzu těch mladých. Po několika týdnech staré myši začaly mládnout, měly lesklý kožíšek a celkově vypadaly mnohem lépe. Mladé myši naopak rychle chřadly. Využití melatoninu v léčbě seniorů je na spadnutí.

Medicína chce vyléčit stáří. Chceme se vzepřít přírodním zákonům a skutečnosti, že stárnutí je součástí života. Naše uvažování je na úrovni žáků pražských základních škol, kteří při nedávné anketě, co si myslí o důchodcích, odpovídali nejčastěji větou: "Chodí pomalu a pořád poučujou."

Opravdu ale musíme sami před sebou v panické hrůze prchat pod nože plastických chirurgů a ládovat se melatoninem? Americký National Geographic nedávno zkoumal tři skupiny lidí, kteří se dožívají nadprůměrně vysokého věku a udržují se přitom ve výborné fyzické a psychické kondici: Francouze ze Sardinie, Japonce z Okinawy a skupinu adventistů sedmého dne z USA. Žijí od sebe tisíce kilometrů, v různých kulturách, ale několik věcí mají společných. V žádné skupině se nekouří, jedí hodně ovoce, zeleniny a celozrnných potravin, jsou každý den fyzicky aktivní a hlavně: na prvním místě je pro ně rodina. U článku byla otištěna výmluvná fotka svěžího stotříletého Giovanniho Sannaiho ze Sardinie, jak sedí v čele dlouhatánského stolu, kde pravidelně večeří se svou rozvětvenou rodinou.

Než investovat všechnu energii jenom do sebe, své kariéry, svého vzhledu, svého image, svého těla..., je možná lepší věnovat víc času svým blízkým a být dobrým (pra)prarodičem. Před vnoučaty, dovádějícími na vašich starých kolenou, není potřeba skrývat vrásky.

Z knihy dr. Jana Hnízdila Mým marodům. Vydalo Nakladatelství Lidové noviny.

Počet přečtení: 3167
Datum: 17. 7. 2013