Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Quinoa s pečenou zeleninou a olivami

200 g bílé quinoy, 1 menší celer, 1 malá řepa, 2 malé mrkve, 1 petržel, 100 ml olivového oleje, 1 lžíce sušeného provensálského koření, mořská sůl, 1 červená cibule, 2 stroužky česneku, 2 hrstky míchaných oliv, plocholistá petrželka
|
Typ článku: Recepty
Quinou vaříme ve dvojnásobném množství osolené vody doměkka po dobu 15 minut. Odstavíme hrnec z plotny a necháme pod pokličkou dojít.

Kořenovou zeleninu nakrájíme na kostky, dáme na plech, zastříkneme větším množstvím oleje, posypeme bylinkami, osolíme, promícháme a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme na 170 oC asi 30 minut (řepa může být mírně tvrdší). Během pečení několikrát promícháme. (Aby se zelenina pěkně upekla, můžete dát dospodu trouby opět misku s vodou.)

Ke konci přidáme na měsíčky nakrájenou cibuli, utřený česnek a opět asi 10 minut pečeme.

Pekáč vyjmeme z trouby, vsypeme quinou, překrájené olivy a nasekanou petrželku, lehce osolíme a důkladně promícháme.

Na talíři opět posypeme petrželkou, můžeme zakápnout olivovým olejem nebo zastříknout balsamikovým octem.

Tento ryze podzimní pokrm můžeme připravit i v jakémkoliv jiném ročním období, už jen pro dostupnost jeho surovin. Každopádně je přirozeně zpracovávat kořenovou zeleninu od podzimu do jara. Jedná se o bezlepkový recept, tentokrát z klasické bílé quinoy, která je z vybraných druhů nejchutnější a velice dostupná.

Recepty pocházejí z Obilovinové kuchařky Petra Klímy. Knihu vydalo nakladatelství SmartPress.

Počet přečtení: 147
Datum: 29. 11. 2023