Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Sedím, sedíš, sedíme…

Co je na sezení tak špatného? Krom jiného může vést k endoteliální dysfunkci, neschopnosti vnitřní cévní výstelky přenášet tepnám signály, jak mají reagovat na změny průtoku krve. Stejně jako atrofují svaly, které nepoužíváme, to samé se může stát tepnám.
Rubrika: Pohyb
|
Typ článku: Články

Zvýšený průtok krve prospívá zdraví endotelia. Průtok krve udržuje stabilitu a soudržnost vnitřní výstelky v tepnách. Bez vytrvalého průtoku krve, která se každým úderem srdce posune, skončíte jako snadná oběť koronárních chorob.

Jenže co když je celodenní sezení součástí vaší práce? Výzkumy ukazují, že práce u stolků nad běžeckými pásy zlepšuje zdraví zaměstnanců, aniž by se snížila jejich výkonnost, ale co když ve vašem zaměstnání stůl, u kterého se stojí, nepřichází v úvahu? Předběžné výsledky získané pozorovacími a intervenčními studiemi ukazují, že je prospěšné, když sezení pravidelně přerušíte. Nemusíte ani na dlouho. Přestávka může trvat jen minutu a nemusíte ji věnovat ničemu náročnému – stačí vyjít a sejít jedno patro. Další věc, kterou je možné realizovat v sedavých zaměstnáních, jsou „porady za chůze“, a ne tradičně na židlích kolem stolu.

Co když máte sedavé zaměstnání, kde nemůžete dělat časté přestávky – jako třeba řidiči kamionů? Je možné pracovat na fungování endotelia, i když musíte sedět? Tak zaprvé je nutné přestat kouřit. Stačí jediná cigareta a už může dojít k výraznému poškození endoteliální funkce. Co se týče stravování, má na cévní výstelku dobrý vliv zelený čaj – popíjený každé dvě hodiny – a také strava bohatá na zelenou zeleninu a další druhy obsahující dusičnany.

Pomáhá také kurkuma. Jedna srovnávací studie zjistila, že denní konzumace kurkuminu, sloučeniny vyskytující se v tomto koření, dokáže zlepšit funkce výstelky stejně jako hodina aerobního cvičení denně.

Znamená to, že stačí hovět si na pohovce a jíst brambory na kari? Ne, ne – stejně se musíte co nejvíce pohybovat; zdá se, že kombinace kurkuminu a cvičení účinkuje daleko lépe než jedno nebo druhé samo o sobě.

Z knihy Michaela Gregera Jak nezemřít. Vydalo nakladatelství Noxi.

Počet přečtení: 550
Datum: 30. 5. 2022