Sezonní depresivní porucha
Nedostudovala a život byl pro ni obtížný. Chtěla spáchat sebevraždu, ale neměla k tomu dost sil. Prožila krach dvou manželství. Ve věku padesáti dvou let si uvědomila, že nemá skoro žádné přátele. Když byla vdaná, během zimních měsíců neměla chuť se milovat a zažívala pocity naprosté neschopnosti. I praní prádla odložila až na jaro.
V té době jí byla diagnostikována nemoc zvaná sezonní depresivní porucha. Podstoupila terapii světlem a její život se po této léčbě naprosto změnil. Nyní se cítí po celý rok plná energie a je šťastnější než kdykoliv předtím.
Dr. Norman Rosenthal a jeho tým v National Institute of Mental Health byli prvními, kteří toto onemocnění popsali a pojmenovali jako SAD – Seasonal Affective Disorder – česky SDP. Nalezli spojitost mezi nižším počtem hodin slunečního světla během zimy a symptomy deprese a snížené energie. SDP je definována jako emoční deprese způsobená menším množství slunečního světla během krátkých zimních dnů.
V samotných USA je touto poruchou postiženo třicet pět milionů lidí spolu s deseti miliony těch, kteří trpí závažnou formou depresivního onemocnění. Další miliony lidí jsou touto nemocí postiženy ve Skandinávii, Kanadě a v zemích s podobnou zeměpisnou šířkou. Primárními symptomy SDP během zimních měsíců jsou: smutek, podrážděnost, dokonce i násilí, více sebevraždy a zneužívání dětí, snížení tělesné energie a zvýšení hladu – konkrétně chuť na uhlovodany, v jejímž pozadí může stát snaha těla zvýšit vlastní energetickou hladinu. Ženy jsou k SDP náchylnější – představují 75 % všech případů.
Standardní léčbou poruchy SDP je světelná terapie. Doporučuje se vystavit se světlu po dobu třiceti minut ráno po probuzení. Během této doby dochází ke stimulaci tvorby hormonu serotoninu, čímž tělo dostává energii do nového dne. K této terapii se používají speciální místnosti s umělým světlem, které mají specifické technické normy. Léčbu světlem by měl vést vyškolený zdravotnický personál. Léčba může být prováděna i v jiný čas dne, ale nedoporučuje se ve večerních hodinách.
Nicméně už jen tím, že budeme mít vytažené rolety, odkryté záclony, necháme dovnitř proniknout sluneční světlo a dopřejeme si dostatku slunečního svitu v době, kdy se budíme a vstáváme, uděláme z našeho domova radostnější místo – a sami sobě vytvoříme či zlepšíme podmínky pro boj proti SDP.
Jak se vyvarovat zimní melancholie
Dopřejte si dostatek pohybu – ať už venku, nebo i v uzavřených prostorách. I když je venku chladno, jděte ven a užívejte si slunečního svitu. V zimě se snažte pobývat na dobře osluněných místech. Využívejte také zimní dovolené k pobytu venku a na horách.
Odhrňte z oken záclony, aby sluneční světlo a jas mohly dovnitř. Mějte dostatečné osvětlení doma i na pracovišti.
Jezte dostatek potravin s obsahem kyseliny listové a omega-3 mastných kyselin – mezi ně patří např. listová zelenina, citrusové plody, vlašské ořechy, lněné semínko, sójové boby, bílé a červené fazole, tofu. Dopřejte si 400-800 gramů ovoce a zeleniny denně.
Zajistěte si dostatečný příjem vitaminu D. Nechejte si otestovat jeho hladinu; pokud se prokáží nízké hodnoty (hladina 25-OH vitaminu D by měla být minimálně nad 32 ng/ml, tzn. nad 80 nmol/L), užívejte přinejmenším 2000 IU vitaminu D3 denně v doplňcích.
Z knihy Johna, Miliie a Wesa Youngbergových Vyhraj život: Start! Vydal Advent-Orion.