Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Slovní hodnocení vs. vědecká data

Snadno lze vysvětlit a zdůvodnit, že kosti nemohou existovat bez vápníku, který je pro ně naprosto nepostradatelnou a základní součástí. A potom se řekne, že nejvíce vápníku je v mléce a mléčných výrobcích a proto musíme požívat hodně mléka a mléčných výrobků.
|
Typ článku: Poradna výživy

Lidé to přijmou a vůbec si neuvědomí, že právě zmíněné argumenty pouze potvrzovaly, že vápník je nepostradatelnou složkou stravy, čili že ve stravě musíme mít vápník, ale vůbec nám neurčovaly, kolik vápníku máme ve stravě mít. Čili z těch úvah vůbec nevyplynulo, jestli skutečně potřebujeme mléko a mléčné výrobky.

Dokonce na základě těchto úvah ani nemůžeme odhadnout, zda i ve stravě zcela bez mléka a mléčných výrobků třeba náhodou nemáme dvakrát či čtyřikrát více vápníku, než je nezbytně nutné. Ty slovní úvahy totiž tu skutečnost, tu analýzu konkrétních stavů naprosto zakrývají. Je to stejný omyl, jako kdybychom místo řešení matematické úlohy vedly nějaké květnaté řeči.

Pokud si však vezmeme jakýkoliv soubor dat, tak okamžitě vidíme, že samozřejmě ve všech zemích se v potravě přijímá vápník, a vidíme, že čím vyšší je spotřeba vápníku, tím více je zlomenin. Teprve analýza takovýchto konkrétních dat nám umožňuje zkoumat, zda máme ve stravě mít více či méně vápníku. Slovní úvahy nám to naprosto neumožňují, naplňují nás naopak naneštěstí klamnou jistotou, že víme, jak to je.

Tomáš Husák, matematik a biolog, přední evropský odborník na zdravou výživu

Počet přečtení: 2732
Datum: 29. 12. 2009