Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Snažte se snížit svou hladinu inzulínu

Bylo by pěkné, kdyby se hladina inzulínu v krvi dala měřit nějakým levným způsobem. Hyperinzulinémie (vysoká hladina krevního inzulínu) je posledním rizikovým faktorem aterosklerózy. Inzulín napomáhá vzniku aterosklerózy.
|
Typ článku: Poradna výživy

Lidé před vypuknutím cukrovky, diabetici na inzulínu, lidé s vysokým krevním tlakem, ti všichni mají sklon mít vysokou hladinu inzulínu v krvi. Toto je faktor, který všechny tyto nemoci sdružuje s problematikou infarktu. Obézní jedinci mívají běžně i vysokou hladinu inzulínu. Léky na vysoký krevní tlak (všechny s výjimkou captoprilu) mají tendenci zvyšovat hladinu inzulínu v krvi.

Neexistuje žádný lék, žádná tabletka, kterou byste mohli užít a snížit si tak svoji hladinu inzulínu v krvi; můžete ale udělat řadu věcí, abyste tuto hladinu snížili. Začněte se pohybovat a vyhýbejte se cukru ve stravě. Obě tato opatření přispějí ke snížení hladiny inzulínu ve vaší krvi i ke snížení vaší nadváhy.

Kromě toho pomáhá přejít na dvě až tři jídla denně a přestat popojídat mezi hlavními jídly. Pomůže rovněž konzumování výrobků z rostlinných bílkovin namísto výrobků ze živočišných bílkovin. Pravidelný pohybový program je nezbytností, protože zvyšuje funkčnost inzulínových receptorů. Snížení váhy vaši situaci rychle upraví.

Studie z nedávné doby ukazují, že při stejné hladině inzulínu v krvi může docházet až k desetinásobným rozdílům ve schopnosti snižovat hladinu krevního cukru. Říká se tomu inzulínová anebo glukózová citlivost. Zdá se, že se jedná o důležitější faktor než aktuální hladina inzulínu v krvi. Opatření či léčení je nicméně stejné jako ono, které bylo uvedeno výše.

Prof. Dr. John Scharffenberg, emeritní profesor výživy, Loma Linda University

Počet přečtení: 8413
Datum: 8. 4. 2009