Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Stévie má zelenou

Stévie pochází z pralesů jižní Ameriky, kde ji objevili místní Indiáni a jejími lístky si sladili nápoje či jídlo. Používali ji i jako léčivou bylinu (antibakteriální účinek). Vědci zjistili, že v populacích s pravidelnou konzumací stévie se téměř nevyskytuje zubní kaz.
Rubrika: Sladidla
|
Typ článku: Články

Stévie se dnes používá i v jiných částech světa, například v Japonsku již více než 40 % potravinářské produkce využívá ke slazení právě stévii a její extrakty.

Tento „sladký zážitek“ je zvláště výhodný nejen pro cukrovkáře, ale i pro všechny, kteří si kontrolují příjem kalorií a svoji hmotnost. A to bez nežádoucích účinků. Stévie je bezpečná i pro pacienty s fenylketonurií a fruktózovou intolerancí. Dosud nebyla zaznamenána žádná alergická reakce na steviolglykosidy. Sladivé látky stévie (steviosidy) mají asi 200-300krát vyšší sladivost než cukr.

Bezpečnost extraktu stévie byla zhodnocena několika studiemi, které probíhaly až pětadvacet let. Podle výsledků těchto studií nejsou steviosidy karcinogenní, genotoxické ani spojené s jakoukoli reprodukční nebo vývojovou toxicitou.

V Evropské unii byly steviosidy povoleny jako sladidlo koncem roku 2011.

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy (AKV).

Počet přečtení: 3852
Datum: 24. 11. 2016