Také jste tak trochu nervózní?
Mikroby z úst se dostávají na pokožku prstů a naopak. „I bakterie pod nehty se mohou dostat do úst, což může způsobit infekci dásní či hrdla. Infekce dásní a hrdla podporuje chronický zánět a může se stát zdrojem trávicích problémů, autoimunitních či alergických onemocnění.“ Udělejte vše proto, abyste si nekousali nehty nebo kůži na prstech! Pokud nepomáhají běžné rady (nalakování nehtů, olepování prstů, pepř nebo pálivá paprika apod.), zkuste relaxační techniky nebo psychoterapii. Zejména tehdy, když okusování překračuje hranice a způsobujete si krvácející poranění.
Okusování tužky nebo pera. – Bakterie mohou číhat také na konci rtů či tužek a tak vás i tento zlozvyk může vystavit nepříjemným patogenům včetně viru rýmy či nachlazení. Infikovaná osoba má viry a bakterie na prstech a šíří je prostřednictvím věcí, kterých se dotýká – pero, počítačová klávesnice, telefon, madlo na mikrovlnce apod. Kromě rizika infekce a zabarvení rtů (inkoust, tuha) poškozuje okusování psacích nástrojů zuby. Může dojít i k poranění měkkých tkání a dásní.
Hraní se s vlasy. – Kroucení a točení pramene vlasů kolem prstu. Znáte to, milé dámy? Dermatologové vědí, že tento zlozvyk může časem vést k poškození vlasového kořínku, způsobit dočasnou nebo trvalou místní ztrátu vlasů – a také infekci. Obsesivní potahování vlasů může být i znakem psychické poruchy zvané trichotilománie, vyžadující psychoterapii a medikaci. Navíc je tento zlozvyk často spojen s olizováním a žvýkáním vlasů v ústech, což zvyšuje riziko zapálených ústních koutků, poškození ústní mikrobioty, infekce rtů, zánětu dásní apod. Vážně vám vlasy tak chutnají, že to všechno stojí za to?
Praskání krčních obratlů. – Kroucení hlavou ze strany na stranu uvolňuje plyny ze spojů mezi obratli a způsobuje praskavý (nebo pukavý) zvuk. Stejným mechanismem dochází i k praskání malých kloubů na prstech rukou. Byť mohou být vaše pocity momentálně příjemné, opakované praktikování tohoto zlozvyku může časem vést ke snížení stability krční páteře a zvýšené náchylnosti ke zranění nebo k chronickým problémům, někdy dokonce až k artritidě.
Dotýkání obličeje. – Dermatologové varují, že opakované dotýkání se obličeje prsty nebo šťourání se v problémových místech kůže (vyrážka, ekzém, akné) může časem způsobit poškození mikroskopicky tenké vnější vrstvy pokožky. Pokud dojde až ke krvácení, možná jste si vytvořili trvalou jizvu. Navíc, pokud to činíte rukama, které nejsou čisté (což je poměrně pravděpodobné, vzhledem k faktu, že mnoho lidí – zejména mužů – si po použití toalety nemyje ruce a navíc se všichni běžně dotýkáme řady povrchů, které nevynikají čistotou), dostanete na svoji kůži množství bakterií, o nichž byste raději ani nechtěli nic vědět. Problémová místa ošetřujte pouze vhodnou kosmetikou a v případě potřeby čistýma rukama.
Skřípání zuby. – Skřípání zuby ve stresu může váš chrup vážně poškodit chrup, může dojít i k prasknutí nebo zlomení zubu, což vyžaduje opravu korunek nebo kořenových kanálků. Důsledkem může být také poškození čelistních kloubů (tzv. porucha TMK). Bez ohledu, zda je zatínání chrupu a skřípění zubů „pouze“ vaším zlozvykem nebo je následkem stresu (často k němu dochází v noci), je pro váš chrup rizikové – poškození chrupu, postavení zubů, narušení skloviny, poškození TMK a špatný skus patří k nejčastějším následkům. Opatření proti skřípání zahrnují tzv. ortodoncii stomatologem, tj. korigování postavení zubů a čelisti, botoxové injekce do svalů, které zredukují intenzitu skusu a tedy i možné následné poškození, případně i silikonové chrániče chrupu na noc.
Cucání tvrdých bonbónů. – Pokud často cucáte tvrdé bonbony, své zuby soustavně „koupete“ v cukru, což samozřejmě způsobuje zubní kaz. Bakterie se živí cukrem, který jim vytváří perfektní prostředí. Občasné cucání bonbónů může být v pořádku pouze za předpokladu, že bonbóny budou bez cukru a budou mít nízkou kyselost.
Olizování a kousání rtů. – Nervózní olizování rtů je vystavuje ústním trávicím enzymům a přispívá k jejich vysušování, a to zejména ve studených a větrných dnech. Navíc trávicí enzymy ve slinách mohou vyvolat zánět pokožky rtů; rty jsou pak vysušené, popraskané, bolestivé a někdy i oteklé. A stresové okusování (kousání) rtů může dokonce vyvolat vznik tzv. fibromů – pevných masitých výrůstků, které vyžadují chirurgické odstranění. Přejete si něco z toho? Tak přestaňte týrat své rty svou vnitřní nervozitou.
Kousání vnitřní strany tváře. – Tak, jako okusování nehtů a kousání rtů, i kousání do líce se může stát zlozvykem z nervozity a ve snaze uvolnit napětí. Poraněná líc oteče a tím se stává lehčím terčem na kousání. Pokud zlozvyk pokračuje i po zahojení poranění a otoku, může vyústit do chronického zánětu, krvácení a zjizvení dané oblasti (což mj. zvyšuje riziko rakoviny ústní dutiny).
Žvýkání žvýkačky. – Mlaskání žvýkačkou nejenom irituje vaše kolegy a blízké. Z důvodu nadměrného přetížení může dojít k poškození čelistních kloubů. Žvýkání žvýkaček bez cukru s sebou nese ještě další, hlavně trávicí problémy. Pokud za den sežvýkáte více než deset žvýkaček, obsažený sorbitol, xylitol apod. mohou přinášet nežádoucí projímavé účinky. Vzduch, který během žvýkání polknete, navíc zvyšuje riziko plynatosti.
Petra Gálisová, Igor Bukovský (Ambulance klinické výživy)