Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Tipy k pohybu

Zde uvádíme několik rad, díky kterým si budete moci pohyb více užívat a také u něj s větší pravděpodobností vydržíte.
Rubrika: Pohyb
|
Typ článku: Články

Rozhodnete-li se pro chůzi, pořiďte si kvalitní obuv – pohodlnou a s podporou klenby chodidla. Obuv by měla být prodyšná, aby se vám noha nepřehřívala a mohla se z ní vypařovat vlhkost.

Noste oblečení, které bude pohodlné a bude odpovídat aktuálnímu počasí.

Choďte jen tam, kde je bezpečno – pokud se vydáváte na procházku brzy ráno nebo večer, kdy už je tma, choďte pouze po dobře osvětlených prostorách. Můžete se i s někým spojit a nechodit sami. Vyhýbejte se ulicím, které jsou příliš živé. Namísto toho vyhledávejte stezky pro pěší anebo tichá sousedství.

Pokud je přes den horko, věnujte se pohybu brzy ráno nebo pozdě večer. Je-li naopak velmi chladno, může být lepší zvolit běžící pás ve fitness centru.

Dbejte na důkladné zavodnění organismu – před tréninkem, v jeho průběhu i po jeho skončení. Nejlepším nápojem je voda. Pokud chodíte na túry, běháte anebo jezdíte na dlouhé výjezdy na kole, můžete zařadit i iontové nápoje, díky kterým zůstanete hydratovaní a nebudou vám chybět elektrolyty a glukóza potřebné k udržení energie. Toto doporučení je obzvlášť důležité, pokud se hodně potíte.

Sportujte s přítelem, partnerem nebo svým potomkem. Pohyb vám pak bude přinášet větší radost – a díky tomu u něj spíše vydržíte.

Střídejte trasy, na které se vydáváte. Choďte po břehu řeky, v parku, do kopce, v lese anebo na cyklistické stezce. Zařaďte do svých aktivit nové druhy pohybu, jako je jízda na kole, tenis či golf. Staňte se členem nějakého oddílu; získáte tak i nové přátele. Raďte se s trenérem, jak postupovat. Pestrost je kořením života.

Rozhodněte se, že se pohyb stane vaším celoživotním společníkem. I když fyzická aktivita přináší řadu prospěšných účinků v prevenci i při léčbě různých nemocí, maximální prospěch se dostaví pouze tehdy, když se jí věnujete pravidelně.

Z knihy Dona Halla 9 kroků k prevenci a léčbě diabetu. Vydaly Prameny zdraví.

Počet přečtení: 2536
Datum: 26. 11. 2018