Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Toxiny a ADHD

Hyperkinetická porucha s poruchou pozornosti (ADHD) je jedním z největších problémů současné západní společnosti. Odhaduje se, že jí trpí až 6 % dětí ve Spojených státech a stěží existuje někdo, kdo by se s ní nesetkal.
|
Typ článku: Články

Jedním z problémů této poruchy je množství mýtů, jež ji obklopují. Lidé bez odborného vzdělání snadno označí dítě jako hyperaktivní, přičemž hyperaktivita nemusí být součástí ADHD. Diagnostika této poruchy stojí na dvou principech. Dítě s ADHD trpí trvalou nesoustředěností a snadno se rozptýlí, současně se chová velmi emocionálně a impulzivně. Méně než polovina dětí s poruchou ADHD se projevuje hyperaktivním chováním a trvalým neklidem.

ADHD je vážnější problém, než pouhé zlobení. Porucha ovlivňuje všechny aspekty života dítěte. Zasahuje jeho domácí chování, školu i zábavu s přáteli. Dokáže velmi neblaze a dlouhodobě ovlivnit školní prospěch, pracovní úspěch i sociální a emocionální vývoj. Statistiky ukazují, že jedna třetina dětí trpící poruchou pozornosti musí opakovat nejméně jeden ročník, byť jejich intelektuální schopnosti jsou jinak na odpovídající výši.

Problém s ADHD se ovšem netýká pouze dětí. Život dospělých s touto poruchou je také velmi složitý a ovlivňuje celé rodiny, širší komunity a nekonec i celý národ. Včasná diagnóza a správná léčba jsou zásadně důležité.

Potraviny a doplňky vyvolávající příznaky ADHD

Tradiční metoda zjišťování potravinových alergií a intolerancí se provádí tzv. eliminační metodou. Začnete tím, že drasticky omezíte druhy konzumovaných potravin. Rozhodnutí jaké potraviny vyloučit jako první nechte na ošetřujícím lékaři či dietologovi. Jídla, jež mohou zhoršovat příznaky ADHD jsou tradičně ta, jež obsahují umělá barviva, dochucovadla a konzervanty. Mezi potraviny na černé listině patří mléčné výrobky, kukuřice, citrusy, čokoláda a pšenice.

Tyto potraviny by měly být úplně odstraněny – s tím, že nesmějí být ani součástí jiných jídel (včetně např. léků nebo zubní pasty). Pokud pacientův stav při omezené stravě jeví známky zlepšení, začneme postupně přidávat vyloučené potraviny (jednu po druhé) během periody tří týdnů. Jakmile dojde ke zhoršení symptomů, stává se daná potravina potenciálním spolupachatelem na vzniku ADHD a musíme se jí zbavit natrvalo. Po několika měsících je organismus schopen některé z těchto potravin strávit bez reakce, pokud se jedná o nepravidelnou konzumaci.

Před deseti lety byl tento přístup ve Velké Británii aplikován na skupiny 78 hyperaktivních dětí. Eliminační dieta zlepšila zdravotní stav 59 z nich. U devatenácti byli výzkumníci schopni identifikovat škodlivou potravinu, jež způsobovala problémy v chování.

Ve Velké Británii byl proveden výzkum 1800 tříletých dětí. Mezi nežádoucí složky stravy vědci museli zařadit umělá barviva a také konzervant benzoát sodný. Všechny tyto sloučeniny způsobovaly u dětí problémové chování, a to bez ohledu na to, zda byla u nich diagnostikována porucha ADHD nebo ne.

Z knihy Neila Nedleyho The Lost Art of Thinking. K vydání připravuje Advent-Orion.

.

Počet přečtení: 3581
Datum: 1. 6. 2017