Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Umělá ledvina mi připadá jako drahý způsob léčení, který přináší pacientovi mnoho nových problémů. Má ten, kdo je na umělé ledvině, nějakou naději, že se bez ní někdy obejde? Třeba transplantací ledviny?

V současnosti je ve Spojených státech každoročně na umělé ledvině asi 50 000 lidí. Ve Velké Británii už představují náklady na takovou péči pro státem podporovaný systém zdravotní péče příliš velikou zátěž. Z  důvodů, které britští státní úředníci považují za praktické a ospravedlnitelné, je tam mnoha lidem k umělé ledvině odepřen přístup.
|
Typ článku: Rady lékaře

Nadějí pro mnoho těch, kteří dosáhli konečného stadia selhání ledvin, je transplantace ledviny. Této operaci se již podrobily tisíce lidí. Je-li nová ledvina darována blízkým příbuzným, je úspěšnost jeden rok po operaci 75 až 90 procent. Ledviny darované dárci, kteří nejsou příbuznými, fungují na konci jednoho roku pouze v 50 až 60 procentech případů.

Pacientům s transplantovanou ledvinou musí být podávány silné léky, které potlačují reakce imunitního systému a brání tomu, aby tělo darovanou ledvinu odmítlo. U pacientů s transplantovanou ledvinou se kvůli podávání těchto léků častěji vyskytují mikrobiální infekce a rakovina. Takoví lidé určitě nepotřebují ještě další zátěž ve formě stravy přesycené bílkovinami, jež poškozují ledviny, cholesterolem a tuky, které se podílejí na vzniku aterosklerózy.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 4571
Datum: 15. 1. 2009