Únava
Základním palivem pro naše tělo jsou uhlohydráty. Maso (hovězí, kuřecí, rybí atd.) obsahuje uhlohydrátů jen velmi málo. Hlavním uhlohydrátem kravského mléka je laktóza, mnozí lidé ji však nedokáží strávit a zužitkovat. Při výrobě sýrů baktérie fermentují prakticky veškerou laktózu, která se v mléku nachází. Mnozí naši občané, dokonce i ti, kteří konzumují sýry, jsou tak na stravě, která neobsahuje dostatek uhlohydrátů potřebných k vyprodukování energie vysoké kvality.
Možná máte určitou představu o tom, jak důležité jsou uhlohydráty, pokud se zabýváte nějakým sportem. Běžci na dlouhé tratě se před závodem dostatečně zásobí uhlohydráty (často v podobě špaget a dalších těstovin), aby svému tělu poskytnuli dostatečné zásoby prakticky okamžitého zdroje čisté energie - glukózy - a zásobili své svaly a jaterní buňky cukry o dlouhých molekulách, které jsou skladovány v podobě látky zvané glykogen, která bude během např. maratónského běhu přeměna na glukózu. Můžeme se setkat s tím, že atleti, jejichž zásoby glykogenu jsou nedostatečné, si stěžují, že "narazili na zeď", což je termín, který přesně popisuje jejich pocity ve chvíli, kdy jim dojde energie. Možná neusilujete o to, abyste zvítězili v nějakém závodě, i pro vás je však možné, abyste prošli celým dnem naplněni energií získanou z uhlohydrátů zkonzumovaných během dvou či tří plnohodnotných jídel.
Další příčinou únavy je zpomalování proudění krve, ke kterému dochází po zkonzumování jídla, které obsahovalo velké množství tuku. Také se někdy vzdáváte oběda, když vás odpoledne čeká důležité jednání, protože ze zkušenosti víte, že brzy po obědě býváte obvykle ospalí a malátní? Molekuly rozmanitých tuků nacházejících se v potravě vstupují ze střeva do krevního řečiště a okamžitě pokrývají obíhající červené krevní buňky. Nepokryté červené krevní buňky se na sebe nelepí a jsou dostatečně pružné, aby dokázaly projít i skrz ty nejmenší krevní vlásečnice - ve snaze zásobit krví všechny buňky veškerých tkání. Jsou-li obalené vrstvičkou tuku, tuto pružnost však ztrácejí: lepí se na sebe, vytvářejí shluky a stávají se relativně méně pružnými. Výsledkem je snížení obsahu kyslíku v krvi a zhoršení krevního oběhu - které zakoušíte jako svalovou ochablost a pocit únavy.
Někteří lidé také trpí potravinovou alergií, jejímž důsledkem je stav, kterému se v lékařské profesi říká "únavový syndrom". Nejběžnější příčinou potravinové alergie jsou mléko a mléčné výrobky; vejce, čokoláda, pšenice, kukuřice a citrusové plody jsou dalšími běžnými zdroji alergenů.
Když se setkám s pacientem, který si stěžuje na přetrvávající únavu, postupuji podle série kroků, jejichž smyslem je přinést úlevu. Nejprve se snažím vyloučit onemocnění, a to tak, že pečlivě zaznamenám pacientovu anamnézu a provedu důkladné vyšetření, jehož součástí jsou příslušné laboratorní testy. Používá pacient látky, jejichž užívání přináší s sebou deprese - jako je alkohol a další společensky přijatelné drogy? Užívá léky na předpis či si sám kupuje léky, které mohou snadno způsobovat únavu, jako jsou sedativa, beta-blokátory (proti vysokému krevnímu tlaku)? (Tento seznam je nekonečný. Pokud pacient užívá nějaký lék, měl by na prvním místě zvážit, že tento může být možnou příčinou únavy i dalších nepříjemných pocitů, které zažívá.)
Jakmile jsem si jist, že jakékoliv konkrétní onemocnění je vyloučeno a že se nejedná o vedlejší účinky užívání léků, zabývám se stravovacími návyky a životosprávou pacienta. Konzumuje stravu s vysokým obsahem uhlohydrátů a nízkým obsahem tuků? Věnuje každý den určitý čas tělesné aktivitě, o níž je dobře známo, že velmi účinně odstraňuje stres a pocity úzkosti a přispívá k celkovému pocitu dobré pohody?
Nakonec beru v úvahu i faktory emocionální povahy, jako je deprese (která může být mírnou až těžkou). Emocionálním problémem, který způsobuje únavu, může být něco tak běžného, jako jsou rodinné problémy, nespokojenost s prací či finanční potíže. Často se jedná pouze o pocit nudy - život už člověku nepřináší žádnou radost. Snažím se povzbudit pacienty, kteří zažívají situace, které negativně ovlivňují jejich zdraví a štěstí, aby problémy řešili - a pokud to nezvládnou sami, aby vyhledali pomoc. Život je příliš krátký (a příliš pěkný) na to, abychom ztratili další den naplněni pocitem marnosti a nedostatku životního elánu.
Moje doporučení: Vyhledejte lékaře, abyste vyloučili nemoc. Přejděte na zdravou stravu a optimální životosprávu. Zvažte možnost potravinové alergie. Podnikněte kroky, aby se každý den mohl stát radostným a plodným.
Dr. John McDougall