Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Vaporizace bylin

Pod pojmem vaporizace bylin si lze představit jednoduchou inhalaci – nikoli však za pomoci hrnce s bylinkami, horkou vodou a ručníkem přes hlavu, ale s pomocí speciálního přístroje, tzv. vaporizéru.
|
Typ článku: Články

Vaporizér umožňuje vdechování cenných látek z bylin tím, že rostliny zahřívá na velmi vysokou teplotu a vyrábí aromatickou páru (mění pevné, či kapalné skupenství na plyn). Výhodou je, že nedochází ke spalování, jako je tomu u klasického kouření – tím pádem se neuvolňují ani škodliviny, které kuřáci běžně vdechují.

Existuje několik typů vaporizérů. Na trhu jsou k dispozici přístroje velké stolní nebo i malé, příruční, které lze vzít kamkoliv s sebou podobně jako např. elektronickou cigaretu. Podstata zahřívání rostliny je závislá na konstrukci vaporizéru – buďto se bylinky vkládají do kovového kalíšku, přes který proudí horký vzduch, jiné přístroje zahřívají rostlinu přímo, což je ještě šetrnější. Přestože se ve vaporizéru tvoří skutečně velmi teplá pára, člověk, který ji vdechuje, se nemůže spálit, neboť inhalované výpary již horké nejsou.

Významnou výhodou vaporizace je čistší a intenzivnější chuť a vůně zahřívané rostliny, což z vaporizování činí ojedinělý zážitek. Neoddiskutovatelným přínosem vaporizace je i její pomoc při odvykání kouření – vaporizovat se dá totiž i tabák, přičemž jsou negativní účinky zcela minimální, nevzniká ani charakteristický zápach, který by mohl obtěžovat okolí.

Co se týče dalších použitelných rostlin, lze vaporizovat prakticky jakoukoli léčivou rostlinu. Ať již sušenou, nebo v přirozeném stavu – určené části (většinou listy, či květy) se rozmělní na menší kousky, aby jimi mohl horký vzduch co nejúčinněji procházet a uvolnilo se co nejvíce vonných silic a léčivých látek. Každá rostlina však vyžaduje odlišnou teplotu zahřívání – vaporizéry lze jednoduše nastavit tak, aby byla zohledněna specifika dané bylinky (v rozmezí od 80 až např. do 220 °C dle doporučené teploty) a došlo k uvolnění co největšího množství léčivých látek bez jejich poškození.

Při výběru vhodné rostliny je nutné se dobře informovat o jejích účincích při vaporizování – obecně však platí, že je-li rostlina používána např. v čajových směsích proti nachlazení, pak vaporizací budou její účinky velmi podobné, nicméně ještě intenzivnější. Některé bylinky však nejsou vhodné pro cukrovkáře, lidi s vysokým krevním tlakem, těhotné a kojící ženy, či děti, je proto vhodné se v případě nějakých zdravotních problémů o možných nežádoucích účincích poradit s lékařem. Za zmínku pak stojí i to, že vaporizovat lze kromě bylinek (např. heřmánku, levandule, máty, meduňky, mučenky, aloe vera, pampelišky, ale i konopí a řady dalších) i leccos jiného, např. česnek, semena kmínu, dužninu kukuřice, kávu, nebo zelený, či černý čaj.

Chcete-li se o vaporizaci dozvědět více, zkuste navštívit např. web kvalitnivaporizer.cz, kde najdete články o vaporizaci a vhodných bylinkách, recenze vaporizérů a vaporizéry si zde můžete i zakoupit.

Počet přečtení: 14097
Datum: 31. 8. 2020