Zánět močového měchýře
Močová trubice u žen je kratší, širší a ústí blízko konečníku. I při stejné hygieně ženy a muže je proto infekce u žen častější.
Onemocnění se projevuje častým a bolestivým nucením na moč a také malým množstvím moči. Pálivá bolest při močení a zvláště na konci je typickým příznakem akutní fáze. Typické je časté močení v noci. Při vážnějším průběhu se přidruží bolesti vystřelující do zad, které připomínají ledvinové bolesti, dále bolesti břicha, kalná moč, horečka, zvracení a celková vyčerpanost.
Prevence
Důkladná hygiena konečníku po každé stolici (je proto vhodné vypěstovat si návyk ranní stolice).
Umývejte se směrem zepředu dozadu, aby se zbytky stolice nedostaly do močové trubice. Používejte bavlněné spodní prádlo – saje pot. Ve vlhkém a teplém prostředí se bakterie rychle rozmnožují.
Dávejte přednost sprchování před koupelí. Přípravky jako pěna do koupele, šampon a mýdlo dráždí sliznici močové trubice.
Spodní prádlo perte důkladně.
Tampony užívat nedoporučuji – pro obsah chemických látek. Tampony mohou poškozovat pokožku. Nepoužívejte ani vložky s chemickými deodoranty.
Správným oblékáním předcházejte podchlazení. Chladné končetiny vyvolávají hromadění krve v cévách trupu a zduření. Signálem podchlazení močového měchýře je časté močení. Moči je však stále méně, a tak se kyselina močová velmi koncentruje, protože není dostatek vody na její zředění. Koncentrovaná kyselina močová je silným dráždidlem sliznice. Potíže může odstranit teplá sprcha a několik sklenic vody.
Cystitidy alergického původu se upraví pouze po odstranění alergizujících potravin (bílá mouka, bílý cukr, sladkosti, obilniny, cibule, luštěniny ap.) z jídelníčku, případně odstraněním jiných alergizujících příčin. Při čtrnáctidenní dietě s vyloučením potraviny, která způsobuje alergické potíže, se organismus vyčistí. Potravinu potom můžete opět pomalu zařadit do jídelníčku. Velmi často vyvolává alergie vaječná bílkovina, zatímco kukuřici, oves a ječmen s malým obsahem alergizujících bílkovin je možno užívat.
V některých případech se předpokládá přecitlivělost na aminokyseliny: tryptofan, tyrozin, fanylalanin a tyramin. Jejich vyloučení vede ke zmírnění bolestí a omezení počtu symptomů. Tyto látky v největším množství obsahují: sýry, sušené mléko, víno, pivo, kyselá smetana, droždí, drožďový extrakt, vnitřnosti zvířat, uzeniny, konzervované maso, sardinky, uzenáče, banány, švestky, avokádo, baklažán, sójová omáčka, masox, polévky v prášku, bujonové kostky.
Někteří odborníci doporučují kvůli odplavení bakterií důkladnou hygienu v oblasti konečníku a pohlavních orgánů před pohlavním stykem, u žen také po močení.
Cystitidu mohou vyvolat antikoncepční tabletky a spermaticidní krémy.
Velkou pozornost hygieně by měly ženy věnovat zvlášť v době před a během menstruace. V době krvácení se tvoří vhodné podmínky pro šíření bakterií.
Sledujte správnou hydrataci – zavodňování těla. Moč by neměla být žlutá a už vůbec ne tmavě žlutá, pokud není zbarvení způsobeno nějakým přírodním nebo syntetickým barvivem (červená řepa, velké dávky vitaminu B ap.). Výsledky jedné studie ukázaly, že ženy, které často trpí zánětem močového měchýře, mají zvětšený močový měchýř a ten pak tlačí na okolní cévy a zhoršuje krevní oběh.11 Poslední kapky moče by se vždy měly odstranit svalovým úsilím podbřišku, aby nezůstávaly v močových cestách.
Léčba
Vyhýbejte se užívání antibiotik. Neničí pouze škodlivé bakterie, ale také bakterie pro lidský organismus potřebné. Kvasinky, kterým se tak vytvoří podmínky pro růst, způsobují potíže.
Pijte velké množství vody – 1 sklenku každých 20-30 minut po dobu 3 hodin, potom 1 sklenku každou hodinu.
Heřmánek, máta, petrželová nať, fazol zahradní, bazalka pravá, lípa, celík zlatobýl jsou výborné bylinky. Vařte z nich čaj. Neslaďte!
Šťáva z brusinek může nahradit jídlo. U někoho se tím však stupňuje pálivá bolest při močení.
Velmi vhodná je „horká láhev“. Zabalte ji do tenkého ručníku a přiložte přímo k ústí močové trubice a pochvy.
Horká sedací koupel a horká koupel nohou jsou staletou součástí terapie cystitidy.
Výborný je čaj z česneku. Rozmixujte 1-2 stroužky česneku do sklenice teplé vody a užívejte několikrát denně. Tak získá váš organismus antibiotikum v přírodní formě.
MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)