Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Zapněte si první knoflík správně

Nebudu snídat. Mám k tomu svoje důvody. - Potom počítejte s tím, že dříve nebo později z vás vyjmou nejen kámen, ale i žlučník. Během dne budete mentálně zaostávat za těmi, kteří si snídani dopřáli, a večer se nacpete vším, co před vámi v ledničce neuteče. Důsledkem bude obezita a za prvním rohem si na vás počká cukrovka.
|
Typ článku: Články

 

Snídám syrové ovoce. To je v pořádku, ne?

Ovoce nestačí. Všimněte si, co by snídaně mělo obsahovat, aby byla kompletní. Ovoce například neobsahuje téměř žádný tuk, a proto se po něm žlučník nevyprázdní, čímž stoupá riziko krystalizace žluči a vzniku kamínků.

Snídala bych, ale moje tělo to odmítá.

Rád bych věděl, co tím přesně myslíte. Možná, že váš žaludek opravdu není zvyklý na příjem potravy ráno. Argumenty, že ráno nemohu jíst, neboť moje tělo to odmítá, nejsou opodstatněné. Nechutná vám jíst, protože si tělo odvyklo. (Pokud si vůbec někdy mohlo navyknout.)

Podívejte, když někdo už třicet let leží před televizí, nikdy nesportoval a najednou sedne na jízdní kolo, také ho to bude bolet. Znamená to ale, že je nemožné, aby plaval, jezdil na kole, chodil anebo cvičil s činkami? Znamená to, že jeho tělo nepotřebuje pohyb a zátěž?

Snídám, ale až v deset hodin. Berete takovou snídani?

No, to záleží na tom, kdy vstáváte. Pokud v půl sedmé, tak se to jídlo nemůže nazývat „snídaně". Aby snídaně fungovala jako snídaně, je třeba ji sníst zhruba do hodiny, maximálně dvou po probuzení.

Stačí, když si ráno zaliji misku corn flakes mlékem?

Podle mě nestačí. A nejen to: corn flakes není možné považovat za zdravou potravinu. Originální kukuřičné lupínky - jak se „corn flakes" u nás překládá - jsou vlastně fritovaný kukuřičný škrob. Nyní do nich přidávají různé vitaminy a minerály, ale nedejte se na to nachytat.
Celozrnné pšeničné lupínky (např. Optima od firmy Kellog anebo Fitness od firmy Nestlé) jsou jiná třída: poskytují všechny benefity obilnin a já si je často přidávám do hotových vloček, aby to křupalo.

Chtěl bych snídat, ale ranní jídlo mi dělá problémy. Jak na to?

„Jéééje!" - to se zaradovalo vaše tělo. Doporučuji vám hned ráno nebo po probuzení vypít vodu nebo bylinkový čaj. Pokud nejste schopen sníst ani krajíc celozrnného chleba s avokádem a tofu anebo trochu ovesné kaše, dělejte tyto postupné kroky:

Jako první: Měl byste vždy jít spát trochu hladový (jéje, co to po vás chci). Zpočátku zkuste do sebe ráno dostat alespoň jeden nízkotučný bílý jogurt, do kterého dáte trochu syrového ovoce a lžičku medu. Když to pár dnů zvládnete, týden až dva, do jogurtu si přimíchejte trochu vloček, müsli nebo křupavých vloček (granola). Potom postupně zvyšujte objem použitých vloček anebo müsli, přidejte si sójové mléko, více ovoce, ořechy, slunečnici, dýňová semínka apod.

Přesně tak, jako se cvičením po dlouhé nečinnosti - postupně, přiměřeně a pravidelně.

Z knihy Igora Bukovského Návod na přežití pro muže. Vydala AKV.

Počet přečtení: 2999
Datum: 6. 3. 2013