Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Zázrak bez energie

Když nutíte organismus, aby pracoval s omezeným množstvím tekutin, je to stejné jako snažit se mýt nádobí po večeři v hrnku vody. Nemáte-li dostatek tekutin, pak nutíte organismus vylučovat všechny odpadní látky v koncentrovanější formě, což způsobuje nepříjemný tělesný zápach, nečistý dech a páchnoucí moč.
Rubrika: Voda
|
Typ článku: Články

Chcete snad říct, že většina lidí pije málo vody?
Možná vás to překvapí, ale průměrný člověk vypije více piva a sladkých limonád než vody.
Zkuste si vzpomenout, kdy se vám naposledy stalo, že by vám třeba v restauraci či jídelně nabídli k pití pouze vodu nebo minerálku?

Proč na tom tolik záleží, jaké nápoje piji? Cožpak neobsahují všechny vodu?
Organismus dokáže využít vodu ve všech možných formách, u některých nápojů je to však problematické. Obsahují mnoha energie, a proto musí být zpracované jako jídlo. Tato nadbytečná energie pak vede k nadměrnému ukládání tuků, výkyvům hladiny glukózy v krvi a ke zpomalení procesu trávení. Pokud jde o čistou vodu, ta žaludkem jenom projde, aniž by vyžadovala jakékoli zpracování či trávení; nedráždí a neruší žádné tělesné pochody a hlavně neobsahuje vůbec žádnou energii.

Ovšem cukr obsažený v limonádě vyžaduje ke svému zpracování další vodu. Většina běžných nápojů přispívá k překyselení žaludku. Nápoje typu cola obsahují navíc fosfor, který podporuje větší vylučování vápníku z organismu a tím přispívá k rozvoji osteoporózy.

A co nápoje, které neobsahují cukr?
Do všech nápojů, ať již obsahují cukr nebo ne, se přidávají nejrůznější chemické látky kvůli barvě, chuti, konzervaci nebo i z dalších důvodů. Některé z těchto látek působí dráždivé na sliznici žaludku, mnohé pak pro svou detoxikaci a vyloučení z organismu vyžadují dobrou činnost jater a ledvin.

Pitím čisté vody vyřešíte všechny tyto problémy. Nebudete se potýkat s žádnými nadbytečnými kaloriemi, které by zpomalovaly trávení a způsobovaly nadváhu, s žádnými látkami, které by dráždily sliznici žaludku a střev nebo nepříznivě ovlivňovaly váš organismus.

Kolik vody bychom měli denně vypít?
Právě tolik, aby vaše moč byla průhledná. Organismus denně ztratí kolem 10 až 12 sklenic vody (přibližně 3 litry), která odchází kůží, plícemi, močí a stolicí. Potravou přijmeme 2 až 4 sklenice (0,6-1,2 1), což znamená, bychom denně měli vypít 6 až 8 sklenic vody (1,8-2,4 1).

Zvykněte si pít hodně vody. Pijte ráno - po probuzení, během dopoledne i odpoledne, ale i večer. Každý doušek vody, který vypijete, je pro váš organismus jako vnitřní sprcha.

Začněte den tím, že ještě před snídaní vypijete jednu nebo dvě sklenice vody nebo bylinkového čaje, do kterého můžete přidat pár kapek citronu. Během dne, dopoledne i odpoledne, si pak místo kávy dejte znovu čistou vodu. Večer pak znovu vypijte sklenici, abyste zahnali ospalost a pokušení mlsat.

Voda je přesně to, co váš organismus potřebuje, aby mohl optimálně pracovat. Je dokonalý nápoj, jedno z velkých požehnání v našem životě.

Až se vás příště někdo zeptá, co budete pít, odpovězte: "Vodu, čistou vodu -je dobrá a zdravá."

Co pijeme v České republice (údaje v litrech na osobu za rok)
Pivo 157,3
Mléko 58,5
Slazené limonády 37,8
Minerální vody 19,0
Víno 15,8
Ovocné džusy 7,6

Zdroj: Statistická ročenka ČR 1997, Agentura ACNielsen

Z knihy "Dynamický život" autorů H. Diehla, A. Lundigtonové a Petra Pribiše. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 3100
Datum: 18. 9. 2005